۱۳۹۸/۰۹/۱۰

استاندار کرمان در کنفرانس تخصصی حقوق کودک:

قوانین زیاد، باعث سر درگمی و تناقض در حقوق کودک می شود

استاندار کرمان با اشاره به مشکل تعدد قوانین در این حوزه تاکید کرد: گاهی وجود این قوانین زیاد، باعث سر درگمی و تناقض در حقوق کودک می شود که اگراین موارد رفع شود می توانیم بهتر وظایف خود را انجام دهیم.

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان دکتر محمد جواد فدائی در هفدهمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک با حضور معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری و دبیر ملی کنوانسیون حقوق کودک در سالن شهید مرتضوی استانداری کرمان، تعدد قوانین را از مشکلات این موضوع برشمرد و بر هماهنگی دستگاه‌های مختلف جهت یکپارچگی قوانین تاکید کرد. وی با بیان اینکه در سال 72 ایران به کنوانسیون حقوق کودک پیوسته است، گفت: باید بتوانیم سازمان های بین المللی را نسبت به برخی قوانین و حقوق کودک در ایران قانع کنیم . استاندار کرمان با اشاره به مشکل تعدد قوانین در این حوزه تاکید کرد: گاهی وجود این قوانین زیاد، باعث سر درگمی و تناقض در حقوق کودک می شود که اگراین موارد رفع شود می توانیم بهتر وظایف خود را انجام دهیم. وی اظهار داشت: دستگاه های مختلف وظایف مختلفی را در زمینه احقاق حقوق کودک بر عهده دارند و امیدواریم در انبوه قوانین آن چیزی را که به نفع کودکان است را انجام دهیم.
فدائی افزود:امیدوارم جمع بندی این همایش به تصمیات خوبی منجر شود و ما شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه باشیم.
***مقابله امنیتی با آسیب های اجتماعی جواب نمی‌دهد
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، معاون حقوق بشر و امور بین الملل دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک نیز در این نشست تخصصی با تاکید بر احقاق حقوق کودک گفت: باید آسیب های اجتماعی تهدیدکننده کودکان را با نگاه اجتماعی مدیریت کرد البته در حوزه هایی نیز رویکرد سیاسی و امنیتی نیز لازم است. محمود عباسی زمان تولد تا ۱۸ سالگی را به عنوان دوران کودکی نامگذاری کرد و افزود: بیش از ۲۳ میلیون نفر از جمعیت کشور و ۲ میلیارد نفر از جمعیت جهان را افراد زیر ۱۸ سال یا کودکان تشکیل می دهند و زمانی از حقوق کودک سخن می گوییم از مجموعه عظیمی از سرمایه های اجتماعی سخن به میان می آید که نیازمند خدمات ویژه هستند .
معاون حقوق بشر و امور بین الملل دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک تصریح کرد: نخستین و اساسی ترین نکته ای که در این راستا قابل توجه بوده، این است که همواره باید مصالح عالیه کودکان مد نظر قرار گیرد وعالمان ما در این زمینه مطالب زیادی دارند و در روایات و آیات متعدد نیز به این موضوع پرداخته شده است.
وی افزود: کودکان از آن جهت که کم سن بوده، برای زندگی بهتر نیازمند خرد جمعی هستند تا آسیب هایی که آنها را تهدید می کنند کاهش پیدا کرده و حمایت از حقوق آنها باید با نگاه ویژه ای صورت گیرد و نیاز است همگان در زمینه احقاق حقوق کودک گام بردارند. عباسی با تاکید بر اینکه همه باید در راستای احقاق حقوق کودکان گام بردارند و خانواده نیز نباید از وظایفی که برعهده آنها است عدول کند، گفت: اگر والدین به کودک خود تعدی کنند در برابر جامعه و مردم مسئول هستند و هیچ کس نمی تواند از این خط قرمز عبور کند.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک ادامه داد: مصالح عالیه کودکان را باید رعایت کرد لذا اگر از این خط عبور کنیم باید پاسخگو باشیم و در بسیاری از موارد قانون گذار برای افراد حتی والدین در این بخش جرم انگاری کرده است. وی بیان کرد: یکی از چالش های استان کرمان کودک آزاری است بنابراین در مسائل روزمره که عادی می باشد، باید توجه کرد حقوق کودکان نقض نشود زیرا کودکان حق آسایش، نام شایسته و تربیت درست دارند و والدین باید رسالت خود را بشناسند و به آن نیز عمل کنند. عباسی بیان کرد: مصالح عالیه کودکان یعنی اینکه از هیچ حق کودک نباید عدول کنیم یعنی هر چه به حقوق کودک مربوط است باید بشناسیم و آن را به مرحله اجرا در بیاوریم.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک افزود: ما در این عرصه قانون کم نداریم و هر جا ما کوتاهی کرده، مسئولیت داریم و باید پاسخگو باشیم و اینکه باید بهترین موارد آموزشی را با در نظر گرفتن مسائل دینی برای کودکان به مرحله اجرا در بیاوریم یک تکلیف است.
به گفته عباسی اگر از ما سئوال نمی شود این مسئولیت ما را از بین نمی برد لذا دستگاه های متولی باید در حوزه احقاق حقوق کودکان مطالبه گری کنند، اظهار داشت: رییس کل دادگستری، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری و بسیاری از مسئولان در راستای نقض حقوق کودکان باید مطالبه گری کنند زیرا سازو کار دفاع از حقوق کودک در جامعه تبیین شده است. وی تاکید کرد: جهل به قانون رافع مسئولیت نیست لذا مسئولان در راستای وظایف خود در زمینه حقوق کودک باید مطلع باشند و سیاست گذاری، برنامه ریزی، نظارت و پایش حقوق کودک در جامعه باید پیگیری شود. معاون حقوق بشر و امور بین الملل دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک ادامه داد: از سال ۸۴ گام های خوبی و ارزشمندی در راستای تحقق حقوق کودک برداشته شده و امسال چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز گام دوم انقلاب اسلامی است و به عنوان سال تحول در حقوق کودک نامگذاری شده؛ یعنی باید به جزء تکالیف روزمره برنامه و وظایف فوق العاده ای را تعریف کنیم که نتایج آن کاهش آسیب های اجتماعی در حوزه کودکان باشد. وی تصریح کرد: آسیب های اجتماعی کودکان شناسایی و به تناسب شرایط استانها برای رفع آن برنامه ریزی شده لذا این امر اشکار است که کودکان برای ما مهم و نیازمند حمایت هستند و باید برای مدیریت آسیب هایی که آنها را تهدیدی می کنند برنامه ریزی کنیم.
***باید تعداد مددکاران در حوزه قضایی افزایش پیدا کند
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، در ادامه این نشست مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان گفت: تمام ابعاد زندگی هر انسانی در دوران کودکی شکل می گیرد لذا مهمترین بحث در حقوق خانواده، توجه به کودکان است و والدین اصلی ترین رسالت حمایتی را در زمینه رشد کودکان برعهده دارند.
فاطمه السادات حسینی دوران کودکی را نقطه عطفی برای سیاست گذاری و برنامه ریزی به منظور تربیت کودکان دانست و تاکید کرد: با توجه به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه حقوق کودک و تحکیم بنیان خانواده، تحقق و ارتقاء وضعیت کودکان و نهادینه کردن فرهنگ دوستدار کودک و تنویر افکار عمومی برای خانواده ها و تربیت نیازمند گفتمان، نیازمند وحدت رویه و تعامل همگانی است. وی افزود: 30 درصد جمعیت استان کرمان را کودکان تشکیل می دهند که با تشکیل چهار کارگروه در مرکز کرمان و شهرستان ها طرح ها و برنامه های متعددی را برای حمایت از کودکان با محوریت خانواده در دست اجرا دارد.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان با بیان اینکه علی‌رغم تلاش های انجام شده حجم آسیب ها در حوزه کودکان و نوجوانان در استان کرمان زیاد است، اظهار داشت: ما به عنوان مطالبه گر از همه مدیران مسئولان و متولیان امر حقوق کودک و خیرین که کارهای بزرگی انجام می دهند، می خواهیم با همت جهادی در این راستا قدم بردارند. حسینی افزود: فقر اقتصادی و تنگناهای مالی اصلی ترین چالش و آسیب پیش روی کودکان است و همچنین پایین بودن سطح آگاهی والدین نسبت به دوران کودکی می تواند مزید بر علت شود. وی افزایش روز افزون تعداد کودکان بازمانده از تحصیل در استان را بالغ بر 6 هزار کودک دانست و گفت: اگر به این موضوع توجه نشود، آسیب های بعدی نیز به وجود خواهد آمد.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان بر مشکلات تغذیه ای و عدم تحرک به دلیل نا آگاهی والدین تاکید کرد وبیان داشت: یکی از چالش هایی که شاید زیاد آثارش در جامعه مشهود نباشد، کودکان متولد شده از والدین معتاد است. حسینی در خصوص افزایش جمعیت کودکان اتباع بیگانه در استان کرمان نیز گفت: هم اکنون تعداد دانش آموزان افاغنه در استان کرمان در حدود 36 هزار دانش آموز است که اتباع و مهاجرین در مدارس و در کنار دانش آموزان ایرانی مشغول به تحصیل هستند. مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان با اشاره به عدم محتوای آموزشی و مدیریت یکپارچه با نگاه به آموزه های دینی و روانشناسی و جامعه شناختی در مهد کودک و پیش دبستانی ها، نبود متولی مشخص برای انجام اقدامات همزمان برای کودکان، نبود آیین نامه و تفاهم نامه‌های مشترک بین بهزیستی و آموزش و پرورش را از چالش های حوزه حقوق کودکان عنوان و خاطر نشان کرد: مربیان ما در مهدکودک ها امنیت شغلی و حقوق اندکی دارند و اگر از آنها حمایت نشود قطعا نمی توانیم اهدافی را که برای آگاه سازی کودکان فراهم کرده ایم، دست پیدا کنیم حسینی گفت: آیین نامه مشاوره و تحکیم خانواده برای فرمانداران سراسر استان کرمان از سوی استانداری ابلاغ شده و نیاز به پیگیری و همت اعضای کارگروه برای فراهم کردن زیرساخت های لازم را دارد. در ادامه این نشست ریس کل دادگستری کرمان، مدیر کل آموزش و پرورش، مدیرکل بهزیستی استان و نمایندگانی از سازمان های مردم نهاد و ارگان های وابسته و مسئول در حوزه حقوق کودکان به بیان نظرات خود پرداختند.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید ها : ۳۴۶


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را زنید
کد امنیتی را وارد کنید

  

  •  اوقات شرعی
  •  آمار بازدید کنندگان
  
دکتر محمد جواد فدائی
دکتر محمد جواد فدائی

  •  آمار بازدید کنندگان
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری کرمان بوده استفاده با ذکر منبع آزاد میباشد.