۱۳۹۸/۰۹/۱۳

برگزاری همایش شهرداران و شوراهای اسلامی استان کرمان

همایش شهرداران، رؤسای شوراهای اسلامی شهر و اعضای شوراهای اسلامی استان کرمان با حضور مدیرکل امور شوراهای شهر و روستای وزارت کشور برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، همایش شهرداران، روسای شوراهای اسلامی شهر و اعضای شوراهای اسلامی استان کرمان با حضور مهندس صمیمی مدیرکل امور شوراهای شهر و روستای وزارت کشور، آیت‌اللهی موسوی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان، نژادخالقی مدیرکل امور شهری استانداری کرمان و دیگر مسئولان برگزار گردید.
محمدرضا صمیمی مدیرکل امور شوراهای شهر و روستایی وزارت کشور در این همایش به اهمیت کار شوراها و شهرداری‌ها پرداخت و عنوان کرد: جدا کردن این دو مجموعه از هم تقریبا غیرممکن است.
وی به وسعت و حجم کاری و وظایف شهرداری‌ها و شوراها براساس قوانین اشاره داشت و افزود: همه کارهایی که جزو وظایف ما قرار دارند به نوعی دغدغه هستند که باید به آنها پاسخ داده شود در غیر این صورت به مسئله و مشکل تبدیل می‌شوند.  
صمیمی بیان داشت: برای هر شهر و محدوده‌ای باید نسخه جداگانه‌ای داشته باشیم که تشخیص آن به عهده شهر و شورا است.
مدیرکل امور شوراهای شهر و روستای وزارت کشور، شایستگی انسانی و راهبردی را مورد تاکید قرار داد و گفت: حفظ مزیت‌های شهری را با کمک افراد خارج از مجموعه کاری شهرداری می‌توان فراهم کرد.
وی گفت: سامانه اداره کل شوراهای شهر و روستای وزارت کشور راه‌اندازی شده که مصوبات شوراها در دسترس قرار می‌گیرد و فرمانداری‌ها را موظف کردیم در مهلت دو هفته پاسخ شورا از طریق سامانه بدهند.
صمیمی خاطرنشان کرد: این سامانه ملاک تصمیم‌گیری مجموعه وزارت کشور خواهد بود.
** شوراهای ما عملا به شوراهای شهرداری تبدیل شده‌اند
محمدرضا نژادخالقی، مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری کرمان بیان داشت: با توجه به بارندگی‌هایی که در روزهای آینده خواهیم داشت، لازم است که اقدامات لازم برای پیشگیری در دستور کار شهرداری‌ها قرار گیرد.
وی بیان داشت: شوراهای ما عملا به شوراهای شهرداری تبدیل شده‌اند، در صورتی که شورای شهر در کلیه امور شهر می‌تواند مصوباتی با تمام دستگاه‌های اجرایی کشور داشته باشد.
نژادخالقی با تاکید بر اینکه شوراها نباید دچار روزمرگی شوند، گفت: شهرداری، کمیته امداد نیست، گاهی با فشار شوراها جذب نیرو برای شهرداری صورت می‌گیرد که بار مالی برای شهرداری ایجاد می‌کند.
نژادخالقی، عدم سکونت اعضای شورای شهر را در حوزه انتخابیه خودشان را مشکل ساز دانست و تولید جاذبه در شهر و ایجا سرمایه برای شهر از اولویت‌هایی کاری شهرداری‌ها برشمرد.  
** لزوم برنامه جامع برای شهرداری‌ها
سیدمهران عالم‌زاده شهردار کرمان نیز به لزوم برنامه جامع برای شهرداری‌ها اشاره داشت و از تدوین برنامه 5 ساله شهر کرمان با همکاری دانشگاه شهید باهنر کرمان خبر داد.
وی افزود: شهر باید متوازن رشد کند و همه خدمات اعم از فضای سبز، حمل و نقل، زیربنایی، شهرسازی و ... با هم دیده شود و بودجه‌ها به شکل متوازن تخصیص یابد.
عالم‌زاده خاطرنشان کرد: پرداخت حقوق نیروهای شهرداری به عنوان اولویت کاری خود قرار دادیم و طی یک سال و نیم گذشته حقوق‌ها به موقع پرداخت شد.
شهردار کرمان به همکاری و تعامل متقابل شهرداری کرمان با شورای شهر اشاره داشت و افزود: در این دوره تمام لایحه‌هایی که از شهرداری کرمان به شورای شهر فرستاده شد، همه کارشناسی بود و به همین منظور مورد تصویب قرار گرفتند.
عالم‌زاده گفت: در شرایط خاص اقتصادی کنونی که شهرداران در کمبود منابع مواجه هستند، باید بتوانند از درآمدهای پایدار منابع را تامین کنند و در این راستا همراهی شورا لازم است.
عالم‌زاده، بهره‌گیری از نیروهای دلسوز و متخصص را از لازمه‌های شهرداری برشمرد و عنوان کرد: ملاحظه کاری در اداره امور کشور، آسیب را به مردم وارد می‌کند، لذا شهرداران باید با جسارت به این مسئله وارد شوند و در انتخاب نیروها حساسیت داشته باشند تا تیم شهرداری به شکل واحد عمل کنند.
وی اضافه کرد: برای اولین بار در کرمان سامانه شفافیت شهرداری را راه‌اندازی کردیم و طرح تفصیلی شهر کرمان که سال‌ها در بایگانی قرار داشت در معرض عموم قرار گرفت، شفافیت در کارها، رشد اعتماد عمومی را برای شهرداری‌ها خواهد داشت.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید ها : ۲۵۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را زنید
کد امنیتی را وارد کنید

  

  •  اوقات شرعی
  •  آمار بازدید کنندگان
  
دکتر محمد جواد فدائی
دکتر محمد جواد فدائی

  •  آمار بازدید کنندگان
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری کرمان بوده استفاده با ذکر منبع آزاد میباشد.