۱۳۹۸/۰۹/۱۴

معاون سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور:

تمام انرژی را بر بازسازی اتوبوس‌‌ها گذاشته‌ایم

معاون سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: با وجود بحث‌های تحریمی، دچار مشکل شده‌ایم و فعلا تمام انرژی را بر بازسازی اتوبوس‌های موجود باید بگذاریم.

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، رجب صلاحی در دومین روز همایش شهرداران، روسای شوراهای اسلامی شهر و اعضای شورای استان کرمان گفت: یک هزار و 300 شهرداری و 37 هزار دهیاری در سطح کشور داریم و سالانه 13 تا 14 هزار میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری‌ها در سطح کشور پرداخت می‌شود. وی ادامه داد: سال‌های گذشته مبلغ قیر به صورت حواله پرداخت می‌شد و امسال این حواله به 6 هزار میلیارد تومان عدد ریلی تبدیل شده است.
رجب‌صلاحی افزود: 48 درصد این قیر به وزارت راه و شهرسازی پرداخت می‌شود و سازمان شهرداری که سال‌های قبل 13 درصد سهم داشت، امسال به 17 درصد رسیده است. معاون سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به بند 'ط' تبصره 6 قانون بودجه در ارتباط با مالیات بر پسماندهای مخرب اشاره داشت و گفت: مبلغی که از این محل برای سال آینده گذاشته می‌شود، بالغ بر یک هزار میلیارد تومان است که برای مدیریت پسماندهای شهری به کار گرفته می‌شود.
رجب‌صلاحی با بیان اینکه قیمت اتوبوس‌های درون شهری به 2 میلیارد تومان رسیده است، عنوان کرد: با این قیمت پایین بلیط و استهلاک خودروها، هزینه‌های اتوبوس هم تامین نمی‌شود. وی افزود: 22 هزار اتوبوس در حوزه شهرداری‌های کشور داریم که امسال 16 هزار دستگاه از عمر 10 ساله می‌گذرند و وارد فرسودگی می‌شوند.
رجب‌صلاحی تصریح کرد: با وجود بحث‌های تحریمی هم دچار مشکل شده‌ایم و فعلا تمام انرژی را بر بازسازی اتوبوس‌های موجود باید بگذاریم، چون اکثر کارخانه‌ها دچار مشکل هستند. معاون سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: برای بازسازی هر دستگاه اتوبوس 200 تا 400 میلیون تومان باید هزینه کرد. وی با بیان اینکه 9 شهر در کشور در حوزه حمل و نقل ریلی وارد شده‌‌اند که 5 شهر در حال بهره‌برداری از آن هستند، ابراز داشت: 840 کیلومتر خطوط مصوب حمل و نقل ریلی درون شهری داریم که 340 کیلومتر آن در 5 شهر در حال استفاده است.
رجب‌صلاحی با بیان اینکه هر فرد شهری 800 گرم و هر فرد روستایی 500 گرم روزانه پسماند تولید می‌کنند، اظهار کرد: در حال حاضر 31 مرکز پردازش و تولید کود کمپوست داریم و برای پنج استان دیگر کشور نیز دیده شده است. معاون سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور خاطرنشان کرد: ارزش افزوده و قیر دو موضوعی است که در قانون بوجه سال آینده دیده نشده است و حتما باید مدنظر قرار گیرد.
** شهرداری‌ها نمی‌توانند اموال و دارایی‌های خود را در اختیار کاندیداها قرار دهند
محمدرضا نژادخالقی مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری کرمان به آغاز فرآیند انتخابات اشاره داشت و با تاکید بر اینکه طبق قانون شهرداری‌ها نمی‌توانند اموال و دارایی‌های خود را در اختیار کاندیداها قرار دهند، افزود: شهردار می‌تواند کار انتخاباتی انجام دهد، اما خارج از وقت اداری و بدون استفاده از امکانات دولتی شهرداری. وی، حاشیه‌نشینی را از دغدغه‌های شهرها عنوان کرد و گفت: پلیس‌های ساختمان شهرداری باید فعال شده و مقابل ساخت و سازهای غیرقانونی و خلاف بایستد. نژادخالقی ادامه داد: حاشیه‌نشینی باید در نطفه خفه شود، اگر از همان ابتدا با ساخت و سازی خارج از محدوده و طرح تفصیلی شهر برخورد شود، زمینه سوءاستفاده زمین‌خواران و فروش اراضی تصرفی به افراد مهاجر و بی‌بضاعت جلوگیری می‌شود.
مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری کرمان تصریح کرد: روستاهایی مانند الله‌آباد که اکنون به شهر کرمان متصل شده‌اند، از ساخت‌و سازهای حاشیه‌ای آغاز شد و هیچ ضابطه شهری هم در آن لحاظ نشده و مشکلات متعدد خدماتی مواجه هستند. وی خاطرنشان کرد: شهرداری‌ها باید برای همه سلیقه‌ها برنامه داشته باشد، جداسازی آب شرب از فضای سبز مسئله مورد اهمیت است. نژادخالقی، استفاده از امکانات و خرید مصالح از منطقه بومی و شهرهای مجاور تاکید داشت و گفت: پول در چرخه اقتصادی استان کرمان را نگذاریم خارج شود. وی ابراز داشت: کاهش نیروی انسانی مازاد شهرداری‌ها در دستور کار قرار گیرد، بیشتر اعتبار شهرداری‌ها صرف حقوق می‌شود به جای اینکه کار فرهنگی و زیرساختی و ... انجام شود.
نژادخالقی گفت: 21 شهرداری کرمان سال گذشته ارتقای درجه پیدا کردند و شهرداری‌های دیگر هم پیگیری کنند تا پرونده آنها برای ارتقای درجه یابند. به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان مهران عالم‌زاده شهردار کرمان نیز در این جلسه گفت: از چالش‌های اساسی که شهرداری‌ها با آن مواجه هستند، عدم وحدت‌رویه است و به تعداد شهرداری‌ها اختلاف رویه در برخورد با موضوعات مختلف نیروی انسانی، اجرای قوانین و ... وجود دارد. وی شفاف‌سازی در خصوص اختصاص قیر رایگان به شهرداری را خواستار شد و ادامه داد: با راه‌اندازی سامانه‌ای در این زمینه و براساس شاخص‌هایی می توان به خوبی این مسئله را پیش برد.
عالم‌زاده، صدور بخش‌نامه‌های مغایر را از مشکلات شهرداری‌ها دانست و گفت: شهرداری‌ها نیاز به حمایت جدی در دیگر بخش‌های دولت دارند. شهردار کرمان خواستار راه‌اندازی سامانه شفاف‌سازی در زمینه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری‌ها از سوی اقتصاد و امور دارایی شد.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید ها : ۱۳۱


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را زنید
کد امنیتی را وارد کنید

  

  •  اوقات شرعی
  •  آمار بازدید کنندگان
  
دکتر محمد جواد فدائی
دکتر محمد جواد فدائی

  •  آمار بازدید کنندگان
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری کرمان بوده استفاده با ذکر منبع آزاد میباشد.