۱۴۰۰/۰۷/۲۲

استاندار کرمان در ستاد اقتصاد مقاومتی:

مبنای پایش کسب و کار باید متناسب با واقعیات استان باشد/ دستگاه‌ها در اجرای پروژه‌ها به صورت جدی وارد شوند

استاندار کرمان تاکید کرد مبنای پایش کسب و کار باید متناسب با واقعیات استان باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کرمان، دکتر علی زینی‌وند 21 مهر ماه در هشتمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان در سال 1400 عنوان کرد: در حوزه پیش‌بینی برای رشد اقتصادی 8.2 درصدی در استان کرمان اقدامات موثری صورت گرفته و بر مبنای ظرفیت‌های شهرستان‌ها تعریف شده است.
وی بیان داشت: شاید این پیش‌بینی نسبت به سال‌های قبل بلندپروازانه باشد اما کاملا قابل تحقق است.
استاندار کرمان با اشاره به برنامه‌ اجرایی احصاء قوانین مزاحم و دیگر موانع تولید از سوی اداره کل امور اقتصاد و دارایی استان گفت: جمع‌آوری آمار و تجمیع موانع در صورتی که منتج به نتیجه شود، مورد اثر قرار خواهد گرفت.
زینی‌وند با تاکید بر اینکه همه دستگاه‌ها کارهای صورت گرفته را تجمیع و آنها را دسته‌بندی و به زیرمجموعه‌های تخصصی ارجاع دهند تا برای رفع قوانین مزاحم و موانع رشد اقتصادی گام‌های پایداری برداریم، تصریح کرد: دستگاه‌هایی از جمله مسکن و شهرسازی و منابع طبیعی موانع پیش روی را از موضوع تخصصی احصا و دسته‌بندی کردند و راهکار حل و فصل آن را هم تدوین کرده‌اند.
استاندار کرمان با بیان اینکه کرمان از معدود استان‌هایی است که کارگروه شعار سال را تشکیل داده است ادامه داد: تصویب بودجه 1401 و تصویب برنامه هفتم توسعه را در پیش روی داریم که فرصت‌های بسیار استثنایی هستند که باید از آن برای رفع مشکلات استان استفاده ببریم.
مقام عالی دولت در استان کرمان اضافه کرد: ستاد اقتصادی دولت نیز با قدرت تشکیل شده و برای اولین بار کار مبنایی خوبی با هماهنگی بین ارکان نظام و قوا در حال انجام است.
وی با اشاره به اینکه یکی از دستورالعمل‌ها توسط معاون اقتصادی رئیس جمهور ابلاغ شده که خیلی از مسائل را در شرایط تحریمی برای تهاتر و مبادلات ارزی حل می‌کند خاطرنشان کرد: کرمان به عنوان استانی است که می‌تواند در این حوزه نقش مثبتی در اتاق بازرگانی، برنامه و بودجه و اقتصاد و دارایی ایفا کند.
استاندار کرمان در خصوص پروژه‌های اقتصاد مقاومتی گفت: در اجرای پروژه‌ها دستگاه‌ها به صورت جدی وارد شوند ضمن آنکه کارها در مرکز خدمات سرمایه‌گذاری و پنجره واحد سرمایه‌گذاری باید به سرعت پیش ‌روند و تحقق اهداف ما در آنها در حال دستیابی است.
زینی‌وند اظهار داشت: فرض ما باید این باشد که شرایط سرمایه‌گذاری خارجی تسهیل می‌شود و اگر به تعاملی برسیم، با حجم زیادی از سرمایه‌گذاری خارجی مواجه خواهیم شد.
وی تاکید کرد: اختلاف نظر بین دستگاه‌ها به هیچ وجه نباید باعث شود که هر دستگاهی به نظر خودش پافشاری کند. ما در بحث رصد و پایش فضای کسب و کار به این نتیجه رسیدیم که شیوه ارزیابی ما با دیگر استان‌ها متفاوت است و مانند پتک بر سر استان فرود آمده است.
استاندار کرمان ادامه داد: بعضا تفاوت ما در فضای کسب و کار با دیگر استان‌ها بسیار ناچیز است، اما در رتبه‌بندی پایین دیده می‌شود. در صورتی که در مقایسه‌ای که با استان‌هایی که قبلا در آنها حضور داشتم خیلی از مسائل را از جمله پاسخ به استعلامات در حال حاضر روان‌تر از دیگر استانها می‌بینم.
وی با بیان اینکه مبنای پایش کسب و کار باید متناسب با واقعیات استان باشد گفت: استان کرمان چون با محدودیت منابع آبی و بحث محیط زیستی در محدوده حریم شهرها مواجه است، واحدی که بخواهد خارج این محدوده‌ها اجرا شود با مشکل مواجه می‌شود. اما سرمایه‌گذاری که در محدوده‌های مشخص شده شهرک‌ها باشند سریع مجوز دریافت می‌کنند.
وی تاکید کرد: مواردی اینگونه بین دستگاه‌های تخصصی دارای اختلاف نظر کارشناسی هستیم که باید بر مبنای واقعیات استان باشد. **پیشرفت ۶۴ درصدی پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان
براساس این گزارش جعفر رودری رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کرمان نیز در این جلسه از فرار سرمایه از استان نام برد و بهبود فضای کسب و کار را راه حل این مسئله عنوان کرد.
وی در ارائه گزارش شش ماهه عملکرد پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان بیان کرد: 565 پروژه نهایی اقتصاد مقاومتی در استان شامل جهش تولید، نیپا، پیشنهاد دستگاه‌ها، شهرستانی، معین‌های توسعه و تفاهم‌نامه صمت داریم که تا پایان شهریور ماه 7 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری برای آنها انجام شده است.
رودری افزود: پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان تا ابتدای سال جاری 43 درصد پیشرفت فیزیکی داشتند که اکنون به رشد 64 درصدی رسیده‌ و از مجموع 10 هزار و 980 مورد اشتغال هدفگذاری این پروژه‌ها 34 درصد تحقق هدف سال اتفاق افتاده است.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، حمید شهسواری سرپرست امور اقتصادی و دارایی استان کرمان نیز در این جلسه اظهار داشت: احصای قوانین مزاحم و مانع سرمایه‌گذاری و تولید در استان انجام شده و آماده ارسال به تهران و طرح در سطح ملی است.
وی با عنوان اینکه 21 دستگاه اجرایی با ارسال 58 پیشنهاد برای احصای قوانین مزاحم سرمایه‌گذاری در استان با ما همکاری کردند، گفت: بیشترین مشکلات احصا شده مربوط به سازمان صنعت، معدن و تجارت شمال و جنوب استان کرمان است.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید ها : ۶۵


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید

  •  اوقات شرعی
  •  آمار بازدید کنندگان
  
دکتر علی زینی وند
دکتر علی زینی وند
    ارتباط با استاندار

  •  آمار بازدید کنندگان
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری کرمان بوده استفاده با ذکر منبع آزاد میباشد.