۱۴۰۰/۰۹/۰۴

استاندار کرمان:

اجرای سند سازگاری با کم آبی و کاهش برداشت غیرمفید منابع آبی برای کشاورزی از برنامه‌های قطعی استان است

استاندار کرمان، اجرای سند سازگاری با کم آبی، کاهش برداشت غیرمفید منابع آبی برای کشاورزی، استفاده از آب با صنایع سازگار با مناطق را از برنامه‌های قطعی و جدی استان عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کرمان، شصت و هشتمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان با موضوع "بررسی مسائل و مشکلات آب در حوزه کشاورزی" چهارم آذر ماه با حضور دکتر زینی‌وند استاندار کرمان، آقایان حسن‌پور و پورابراهیمی نمایندگان استان کرمان در مجلس شورای اسلامی، معاون هماهنگی امور عمرانی و سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار و برخی مدیران استانی در اتاق بازرگانی کرمان برگزار شد.
استاندار کرمان در این نشست، اجرای طرح‌های مرغداری را از مباحث اولویت‌دار و استراتژیک استان برشمرد که با امنیت غذایی مردم در ارتباط است و تاکید کرد: اگر لازم باشد، برای حل مشکل و مجوز تامین آب این واحدها با وزیر نیرو مذاکره خواهیم کرد.
زینی‌‌وند با اشاره به تصمیم دولت برای واگذاری بخشی از اختیارات به استان‌ها و استانداران گفت: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان در این زمینه پیشرو بوده و اسناد خوبی را طراحی کرده و تحویل داده است.
وی زینی وند با بیان این موضوع که رویکرد و اراده دولت بر توجه به سمت برنامه رفته است تا بودجه‌ گفت: ما در استان اختیارات اقتضایی آب و زمین و معادن را می‌خواهیم و دیگر نیاز به بودجه دولتی نداریم.
وی با اشاره به تاکید رئیس جمهور بر واگذاری اختیارات به استانداران اظهار داشت: 46 هزار میلیارد تومان طرح تعریف شده از جمله لاستیک‌سازی، شهرک انرژی‌های نو، الکترودهای گرافیتی، پلاسمای خون و مرکز لجستیک شرق کشور در استان داریم که با مسئله اختصاص زمین، مجوز محیط زیست و آب مواجه هستند و افزایش اختیارات به استان‌ها این طرح‌ها را تا حد زیادی جلو خواهد برد
استاندار کرمان با بیان اینکه 5.2 میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی استان مصرف می‌شود تاکید کرد: اجرای سند سازگاری با کم آبی، کاهش برداشت غیرمفید برای کشاورزی، استفاده از آب برای صنایع سازگار با مناطق برای ما قطعی و جدی است.
وی با تاکید بر این موضوع که برای ورود به صنعت و کشاورزی باید دانش لازم را داشت خاطر نشان کرد: مرکز قنات استان نیز با ساختار قوی شکل گرفته و باید در حوزه کارشناسی برای حفظ منابع آبی مورد توجه باشد.
براساس این گزارش، سیدمهدی طبیب‌زاده رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با تاکید بر اینکه "نظام آب استان کرمان نیاز به بازنگری و بازمهندسی دارد"، گفت: وضعیت منابع و مصارف آب در استان به شدت بحرانی است.
وی بیان داشت: میزان مصرف سرانه آب در استان کرمان رتبه دوم در کشور را بعد از خوزستان دارد و این مسئله نشان دهنده عمق بحران مدیریت مصارف و منابع آب است.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، عباس سعیدی رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان نیز در این جلسه از نیاز 400 میلیارد تومانی 177 طرح نیمه تمام بخش کشاورزی استان کرمان خبر داد و گفت: حدود 80 درصد این طرح‌ها، مشکل تسهیلات بانکی دارند.
وی لزوم ابلاغ بند الف تبصره 18 برای استفاده طرح‌ها نیمه تمام عنوان کرد و گفت: 126 طرح دارای متقاضی نیز در بخش کشاورزی داریم که 250 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارند. 
سعیدی بیان داشت: طرح‌های جدید مرغداری در استان با مشکل تامین آب و تغییر کاربری مواجه هستند. 
براساس این گزارش، علوی رئیس اندیشکده آب استان نیز در این جلسه گفت: نقش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی کشور 10 درصد است در حالی که مصرف آب در بخش کشاورزی ۹۰ درصد است‌ و نتوانسته
نقش تاثیرگذار خود را در توسعه اقتصادی کشور انجام دهد.
** آب را باید با رویکرد مالکیت عمومی و ملی دید
محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این نشست عنوان کرد: آب باید با رویکرد مالکیت عمومی و ملی دیده شود. اما رویکرد کنونی آب اختصاصی است.
وی همچنین انجام مطالعات دسترسی به آبهای ژرف را در استان خواستار شد.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید ها : ۱۷۶


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید

  •  اوقات شرعی
  •  آمار بازدید کنندگان
  
دکتر علی زینی وند
دکتر علی زینی وند
    ارتباط با استاندار

  •  آمار بازدید کنندگان
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری کرمان بوده استفاده با ذکر منبع آزاد میباشد.