مکان فعلی :
اخبار برگزیده :

آخرین اخبار
                    
دو میلیون و 122 هزار و 435 نفر واجد شرایط رای دادن در استان کرمان
۱۳۹۶/۰۱/۲۳

رئیس ستاد انتخابات استان کرمان:

دو میلیون و ۱۲۲ هزار و ۴۳۵ نفر واجد شرایط رای دادن در استان کرمان

رئیس ستاد انتخابات استان کرمان گفت: ۲ میلیون و ۱۲۲ هزار و ۴۳۵ نفر افراد واجد شرایط رای در استان کرمان داریم که ۵۰ هزار و ۱۸۸ نفر رای اولی ها هستند.

رئیس ستاد انتخابات استان کرمان گفت: 2 میلیون و 122 هزار و 435 نفر افراد واجد شرایط رای در استان کرمان داریم که 50 هزار و 188 نفر رای اولی ها هستند.
به گزارش کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات استان کرمان، حمید ذکاء‌اسدی عصر چهارشنبه در جلسه مشترک ستاد انتخابات و هیئت نظارت استان کرمان اظهار داشت: 25 اسفند ماه سال گذشته زنگ عملیات اجرایی انتخابات توسط وزیر کشور نواخته شد.
وی بیان داشت: تشکیل هیئت‌های اجرایی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا از 25 تا 29 اسفند ماه سال گذشته در دستور کار قرار گرفت و 81 حوزه در 23 شهرستان و 58 بخش استان کرمان داریم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان ادامه داد: مرحله ثبت نام داوطلبان شوراهای اسلامی شهر و روستا از 30 اسفند سال 95 تا ششم فروردین ماه 96 انجام شد و ارسال مشخصات داوطلبان نیز صورت گرفت.
ذکاء‌اسدی یادآور شد: از هفتم تا 16 فرودین ماه جاری اعلام نتایج بررسی‌های انجام شده توسط مراجع قانونی انجام شده است و بی‌طرفی کامل را بر اساس تاکید وزیر کشور و استاندار کرمان حفظ کرده‌ایم و در استعلامات فقط و فقط مستندات مراجع قانونی مدنظر ما بوده است.
وی با اشاره به اینکه هیئت‌های اجرایی برای بررسی صلاحیت داوطلبان از 17 تا 23 فروردین ماه جاری فرصت دارند، عنوان کرد: لیست اسامی داوطلبان شوراهای اسلامی شهر رو ستا به هیئت‌های نظارت اعلام می‌شود و هیئت های نظارت نیز اقدامات لازم را انجام می‌دهد و نظر قطعی و نهایی هیت‌های نظارت درباره کاندیداهای ردصلاحیت شده در 17 اردیبهشت ماه اعلام می‌شود.
رئیس ستاد انتخابات استان کرمان افزود: تبلیغات انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا از 21 تا 27 اردیبهشت ماه سال جاری انجام می‌شود.
ذکاء‌اسدی ابراز داشت: 17 هزار و 402 کاندیدا برای رقابت در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان کرمان نام نویسی کردند که از این تعداد 2 هزار و 216 نفر برای شوراهای شهر و  15 هزار و 186 نفر برای شوراهای روستا داوطلب هستند.
وی ادامه داد: یک هزار و 886 نفر زن و 15 هزار و 516 نفر مرد برای رقابت در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان کرمان ثبت‌نام کردند.
رئیس ستاد انتخابات استان کرمان بیان داشت: تا این ساعت همچنین 306 نفر انصراف داده‌اند که 204 نفر از کاندیداهای شورای شهر و 156 نفر از شوراهای روستا بوده‌اند.
ذکاء‌اسدی از هماهنگی، تعامل و همراهی هیئت‌های نظارت بر انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در استا کرمان قدردانی کرد و اظهار داشت: اعضای ستاد انتخابات استان کرمان در ایام عید نیز در حال آماده‌باش بودند.
وی با اشاره به اینکه هیئت‌های بازرسی مشخص شده‌اند، تصریح کرد: انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در شهرهای کهنوج، جیرفت، بم، شهربابک، سیرجان، رفسنجان، بافت و زرند در صورت وجود امکانات به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود.
ذکاء‌اسدی با یادآوری اعلام دستور آغاز دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در روز گذشته ادامه داد: ثبت‌نام داوطلبان ریاست جمهوری به مدت پنج روز در وزارت کشور انجام می‌شود و تشکیل هیئت‌های اجرایی توسط فرمانداری‌ها به مدت سه روز تا 24 فرودین ماه جاری صورت می‌گیرد.
وی با بیان اینکه 58 حوزه در استان کرمان در انتخابات ریاست جمهوری فعال هستند، ابراز داشت: با توجه به پهناور بودن استان کرمان و خطراتی که وجود دارد، اطلس امنیت انتخابات در شورای تامین استان کرمان تدوین شده است و آمادگی کامل برای تامین امنیت قبل، حین و بعد از انتخابات وجود دارد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان گفت: آمادگی کامل در استان کرمان برای برگزاری انتخابات امن، سالم و باشکوه در 29 اردیبهشت ماه سال جاری وجود دارد.
ذکاء‌اسدی همچنین میانگین مشارکت مردم استان کرمان در انتخابات گذشته را بالاتر از میانگین کشوری ذکر کرد و ادامه داد: اقدامات خوبی با ابتکار استاندار کرمان و پشتیبانی نماینده ولی فقیه در استان و اتحاد و همدلی مسئولان در استان کرمان انجام شده است.
وی ابراز امیدواری کرد: اقدامات صورت گرفته در استان کرمان و تدوین منشور عقلانیت سیاسی و اخلاق انتخاباتی بتواند بارقه امید را در دل مردم زنده کند تا بتوان حضور باشکوه‌تری را در انتخابات رقم بزنیم و به اهداف توسعه‌ای و راهبردی در استان کرمان دست یابیم.
رئیس ستاد انتخابات استان کرمان بیان داشت: انتخابات را بر اساس آمارگیری سال 95 برگزار می‌کنیم و 2 میلیون و 122 هزار و 435 نفر افراد واجد شرایط رای در استان کرمان داریم که 50 هزار و 188 نفر رای اولی ها هستند.
ذکاء‌اسدی با تاکید بر حفظ بی‌طرفی عناصر دولتی و حکومتی در انتخابات و افزایش اتحاد بین مجریان و ناظران انتخاباتی گفت: ان‌شاء‌الله همه ما باید مردم را به این سمت سوق دهیم که فرد اصلح را انتخاب کنند.
 
**تشکیل شعب ویژه رسیدگی به جرایم انتخاباتی در کرمان
رئیس کل دادگستری استان کرمان نیز در این نشست اظهار داشت: شعب ویژه رسیدگی به جرایم انتخاباتی در سراسر استان کرمان تشکیل شده است.
یدالله موحد ادامه داد: قوه قضاییه به عنوان یکی از ارکان اساسی نظام در رابطه با انتخابات هم وظایفی را بر دوش دارد.
وی بیان داشت: مهمترین وظیفه‌ای که دستگاه قضا باید به آن توجه کند، فراهم کردن بستر مناسب برای برگزاری انتخابات با حضور حداکثری مردم است و در این راستا توان خود را به کار گرفته‌ایم تا مردم با انگیزه بالا و شور و شوق مضاعف در این انتخابات شرکت کنند.
رئیس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: دادگستری یکی از مراجع چهارگانه استعلام شوراهای اسلامی شهر و روستا است و همکاران خود را بسیج کردیم تا پاسخ استعلامات را با کیفیت، با دقت و با کمترین ابهام بدهند.
موحد ابراز داشت: همکاری با دستگاه‌های اجرایی و نظارتی از دیگر وظایفی‌ست که بر عهده دستگاه قضایی نهاده شده است و آمادگی داریم همکاران اداری و قضایی و امکانات مادی را در اختیار بخش‌های مختلف انتخابات قرار دهیم.
وی همچنین پیش‌بینی و پیشگیری از جرایم انتخاباتی را یکی دیگر از تکالیف قانونی دستگاه قضایی خواند و افزود: دستگاه قضایی در این زمینه برنامه‌های متنوعی را طراحی و اجرا کرده است.
این مقام قضایی اضافه کرد: کمترین مسئله را طی انتخابات گذشته در استان کرمان داشته‌ایم و امیدواریم انتخابات سال جاری نیز مانند انتخابات گذشته برگزار شود.
موحد با بیان اینکه در بحث تبلیغات انتخاباتی نیز ورود کرده‌ایم، ابراز داشت: عرصه فضای مجازی، رسانه‌های مکتوب و خبرگزاری‌ها را رصد می‌کنیم و از تخریب، توهین و سیاه‌نمایی جلوگیری کرده و در صورت بروز هر کدام از این تخلفات با متخلفات برخورد می‌کنیم.
وی ادامه داد: به فعالیت‌های مخرب در انتخابات واکنش نشان می‌دهیم و موارد سوء‌استفاده از امکانات دولتی و عمومی و فعالیت نیروهای مسلح له یا علیه کاندیداها را دنبال می‌کنیم.
رئیس کل دادگستری استان کرمان همچنین همدلی و همکاری بین مسئولان را یک بحث جدی در این دوره از انتخابات خواند و افزود: نباید اجازه دهیم اختلافات فردی تبدیل به جریانات اجتماعی شود.
موحد یادآور شد: تذکر جدی به موسسات خیریه داده شده است تا از اموال خیریه‌ها له یا علیه کاندیداها استفاده نکنند.
وی با تاکید بر اینکه منابع تبلیغاتی یکی از دغدغه‌های مردم و مسئولان است، تصریح کرد: باید تلاش شود از پول کثیف و نامشروع در تبلیغات انتخاباتی استفاده نشود.
موحد همچنین را از دیگر وظایف دستگاه قضایی خواند و ابراز داشت: به صورت فوق‌العاده با جرم و مجرم برخورد می‌کنیم و شعب ویژه رسیدگی به جرایم انتخاباتی در سراسر استان تشکیل شده است و امیدواریم حتی یک فقره جرم را در انتخابات پیش‌رو نداشته باشیم.
وی اظهار داشت: قانون، ملاک و مبنای کار ما است و عهد می‌بندیم تلاش کنیم حتی به فکرمان نرسد که لحظه‌ای از قانون عدول کنیم.
 
**تشکیل 58 هیئت اجرایی انتخابات ریاست جمهوری در کرمان
در این نشست دبیر ستاد انتخابات استان کرمان گفت: 58 هیئت اجرایی انتخابات ریاست جمهوری در استان کرمان تشکیل می‌شود.
علیار اسکندری‌نسب اظهار داشت: از روز گذشته بر اساس دستور وزیر کشور مبنی بر آغاز ثبت‌نام از کاندیداهای ریاست جمهوری قرار است به مدت سه روز هیئت‌های اجرایی ریاست جمهوری در سراسر کشور شکل بگیرد.
وی بیان داشت: 58 هیئت اجرایی انتخابات ریاست جمهوری در استان کرمان تشکیل می‌شود که از این تعداد تا ساعت 15 و 30 دقیقه امروز 30 هیئت معرفی و تایید شده‌اند و 28 هیئت در مرحله تایید هستند.
معاون استاندار کرمان و رئیس کمیته پشتیبانی و امور مالی ستاد انتخابات استان نیز در این نشست از آمادگی برای پشتیبانی از انتخابات خبر داد و عنوان کرد: تاکنون مشکل خاصی نبوده است.
 محمدرضا فتوت ادامه داد: اعضای هیئت‌های بازرسی شهرستان‌ها نیز مشخص شده‌اند و آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات وجود دارد.
مسئول کمیته حقوقی ستاد انتخابات استان کرمان هم در سخنانی بیان داشت: تاکنون 625 بازرس و هیئت بازرسی را در استان کرمان انتخاب کرده‌ایم.
محمد باژیان افزود: برای هر فرمانداری دو مشاور حقوقی انتخاب کرده‌ایم که در زمینه استعلامات همکاری می‌کنند و کار تسریع شده است و مر قانون را انجام می‌دهیم تا انتخابات سالم برگزار شود.
رئیس کمیته حراست و استعلامات ستاد انتخابات استان کرمان هم در این نشست اظهار داشت: تاکنون دو درصد انصرافی در بین کاندیداهای شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان کرمان داشته‌ایم.
محمدحسین جم بیان کرد: اقلام انتخاباتی ازجمله تعرفه‌ها به استان کرمان انتقال داده شده است و حفاظت کامل از این اقلام انجام می‌شود.
همچنین رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات استان کرمان ادامه داد: تاکنون برای فرمانداری‌ها و بخشداری‌های استان کرمان ارتقای پهنای باند را داشته‌ایم و سامانه‌های انتخابات را پشتیبانی کرده‌ایم.
جهانگیر اسدی ابراز داشت: انتخابات شوراهای اسلامی در هشت شهر استان کرمان شامل کهنوج، جیرفت، بم، شهربابک، سیرجان، رفسنجان، بافت و زرند به صورت مکانیزه برگزار می‌شود و در انتخابات ریاست جمهوری رای گیری به صورت عادی و احراز هویت به صورت الکترونیک انجام می‌شود.
 مدیرکل ثبت احوال استان کرمان در این نشست اظهار داشت: احراز هویت در حوزه ثبت احوال انجام می‌شود و 120 دستگاه و 119 هزار نقطه به ثبت احوال متصل هستند.
حسین زین‌الصالحین ادامه داد: سه کمیته مرتبط با انتخابات در اداره کل ثبت احوال استان کرمان تشکیل شده است و همه نیروها آماده‌باش هستند.
وی با اشاره به اینکه اداره کل ثبت احوال استان کرمان برای انجام استعلامات و برگزاری انتخابات الکترونیکی آمادگی دارد، گفت: رای‌دهندگان باید برای شرکت در انتخابات کد ملی و شناسنامه داشته باشند.

 


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید : ۱۸۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید