مکان فعلی :
اخبار برگزیده :

آخرین اخبار
                    
رشد حاشیه نشینی و زمین خواری در کرمان به مرز صفر رسیده است
۱۳۹۵/۱۰/۰۸

استاندار کرمان:

رشد حاشیه نشینی و زمین خواری در کرمان به مرز صفر رسیده است

استاندار کرمان گفت: اقدام جسورانه و سختی در دولت تدبیر و امید برای مقابله با زمین خواری و حاشیه نشینی صورت گرفت و امروز رشد حاشیه نشینی و زمین خواری در استان کرمان به مرز صفر رسیده است.

استاندار کرمان گفت: اقدام جسورانه و سختی در دولت تدبیر و امید برای مقابله با زمین خواری و حاشیه نشینی صورت گرفت و امروز رشد حاشیه نشینی و زمین خواری در استان کرمان به مرز صفر رسیده است. به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم حسینی شامگاه سه شنبه در برنامه پایش از شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران با موضوع حاشیه نشینی در استان کرمان اظهار کرد: حاشیه نشینی مربوط به این دوره نیست و از 60 سال قبل در ایران وجود داشته است.
وی بیان داشت: دلایل حاشیه نشینی مشخص است و استان کرمان نیز از این امر مستثنا نیست و در استان کرمان 80 هزار نفر حاشیه نشین داریم که 21 هزار نفر در چهار نقطه شهر کرمان و بقیه در شهرهای سیرجان، رفسنجان، جیرفت و بم هستند.
استاندار کرمان ادامه داد: متوسط جامعه روستایی در استان کرمان 42 درصد است که 10 درصد از متوسط کشوری است و جامعه روستایی باید تولیدی باشد و سهم بالایی در اقتصاد ایران بازی کند.
رزم حسینی خاطرنشان کرد: اگر اقداماتی که در بحث حاشیه نشینی را در استان کرمان آغاز کرده ایم، استمرار دهیم می توانیم درصد قابل ملاحظه ای از حاشیه نشینی را ساماندهی کنیم.
وی ابراز داشت: ستاد بازآفرینی چند محور ازجمله احیای بافت های فرسوده، پیشگیری از حاشیه نشینی، مقابله با زمین خواری و ساماندهی حاشیه نشینی را دنبال می کند.
استاندار کرمان با طرح این سئوال که چرا حاشیه نشینی به وجود می آید، تصریح کرد: عدم توزیع مناسب منابع و نبود انسجام مدیریتی و اداره استان ها و خشکسالی های دهه اخیر در استان کرمان موجب شده تا جامعه روستایی از اقتصاد خانوار ضعیف برخوردار باشد و حاشیه نشینی ایجاد شود.
رزم حسینی افزود: نظام جمهوری اسلامی بعد از انقلاب خدمات خوبی در روستاها انجام داده اما اقتصاد خانوارهای روستایی مطلوب نیست و مردم توانمند نشده اند، این امر موجب شده روستاییان در حاشیه شهرها مستقر شوند.
وی ابراز داشت: در مهرماه 93 مدل شهر نمونه اقتصاد مقاومتی قلعه گنج را با توجه به ظرفیت منطقه در استان کرمان دنبال کردیم. استاندار کرمان اضافه کرد: قلعه گنج از محروم ترین نقاط کشور است اما یک گنج است و آب، هوا و خاک خوب و مردم زحمتکشی دارد.
وی با اشاره به اینکه هیچ دولتی نتوانسته مدیریت توسعه را در مناطق محروم انجام دهد، ابراز داشت: ایده شهر اقتصاد مقاومتی قلعه گنج به این صورت است که مدیریت شهر به بخش غیردولتی واگذار شده و این اتفاق با امضای چهار وزیر و بنیاد مستضعفان و سایر مسئولان روی داد.
استاندار کرمان اظهار داشت: از بنیاد مستضعفان درخواست شد تا گنجی که در شهرستان قلعه گنج وجود دارد را مدیریت کند زیرا تصمیم گیری در موسسات غیردولتی آسان تر است.
رزم حسینی تاکید کرد: هدف از اجرای شهر اقتصاد مقاومتی قلعه گنج این بود که مهاجرت معکوس و تقویت اقتصاد روستایی را داشته باشیم زیرا تا زمانی که اقتصاد را در روستاها و شهرهای دوردست تقویت نکنیم، حاشیه نشینی را همچنان داریم.
وی ادامه داد: با افتخار می گویم امروز شهر نمونه اقتصاد مقاومتی قلعه گنج کارنامه مشخصی دارد و اولین کار برای اجرای ایده شهر نمونه اقتصاد مقاومتی این بود که اعتماد مردم را به اقتصاد جلب کنیم.
استاندار کرمان خاطرنشان کرد: بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی برای جلب اعتماد مردم در قلعه گنج اقدام به ایجاد صندوق های خرد روستایی در 60 روستای قلعه گنج کرده است و از منابع مردمی این صندوق برای ایجاد شغل استفاده می شود.
رزم حسینی همچنین ایجاد کسب و کار خانگی را از دیگر اقدامات بنیاد مستضعفان در شهر نمونه اقتصاد مقاومتی قلعه گنج خواند و گفت: قبل از اجرای این طرح حتی یک کارخانه در قلعه گنج نداشتیم در حالی که امروز 4 کارخانه در منطقه ایجاد شده است و مردم امید خوبی پیدا کرده اند.
وی یادآور شد: ضریب و شاخص های امنیتی شهرستان قلعه گنج بعد از اجرای ایده شهر نمونه اقتصاد مقاومتی در این منطقه 70 درصد افزایش یافته و میزان خودکشی از شش نفر در سال 93 به یک نفر در سال جاری کاهش یافته است.
استاندار کرمان خاطرنشان کرد: ایده شهر نمونه اقتصاد مقاومتی قلعه گنج یک پروژه 10 ساله است و از بنیاد مستضعفان تشکر می کنم و دولت در همه زمینه ها در خدمت مدیر توسعه قلعه گنج است.
رزم حسینی همچنین از مدیریت توسعه توسط بانک رسالت در بخش گلباف از توابع شهرستان کرمان خبر داد و بیان داشت: جمعیت زیادی از مردم گلباف به ویژه بعد از وقوع زلزله در این منطقه مهاجرت کرده اند و امروز بانک رسالت 109 خانه کارخانه در گلباف ایجاد کرده و موسسات کارآفرینی و هسته های کسب و کار خرد ایجاد شده است.
وی در ادامه سخنان خود در پاسخ به یک سئوال مردمی درباره اجرای طرح نجات در کرمان ابراز داشت: پرسشنامه هایی به 412 خانوار در منطقه حاشیه نشین شهرک صنعتی توزیع شد و جامعه آماری اطلاعاتی به ما داد که منجر به اجرای طرح نجات شد. استاندار کرمان ادامه داد: استفاده از انجمن های خیریه و مردم نهاد یک اصل در اجرای طرح نجات است و این مجموعه ها تاکنون همکاری خوبی داشته اند.
رزم حسینی با اشاره به اینکه طرح نجات را در شهرک صنعتی و شهرک پدر اجرا می کنیم از توزیع مواد غذایی، انجام غربالگری، راه اندازی خانه سلامت و مینی بوس سلامت، تهیه بروشورهای آموزشی جهت پیشگیری از اعتیاد و فعالیت سازمان های مردم نهاد در قالب طرح نجات خبر داد.
وی درباره سندهای مالکیت در مناطق حاشیه نشین گفت: برخی از سندها در مناطق حاشیه نشین کرمان دارای کاربری کشاورزی هستند و 22 نفر در شهر کرمان بازداشت شدند که اسناد دولتی را جعل می کردند و زمین های کشاورزی را به مردم می فروختند و این اتفاق از 10 سال قبل روی داده است.
استاندار کرمان بیان کرد: در بحث ساماندهی مناطق حاشیه نشین، ممیزی کرده ایم و اقداماتی صورت می گیرد از جمله آنکه واحدهایی که در طرح هادی روستای الله آباد قرار دارند یک زمین 10 هکتاری را تفکیک می کنیم و با ارائه زمین ما عوض اقدام به جابه جایی می شود.
رزم حسینی ادامه داد: یک هزار و 330 نفر فرد معتاد در قالب طرح نجات سلامت خود را بازیافته اند مرکز درمان و کاهش آسیب برای معتادان پر خطر راه اندازی شده است.
وی از ایجاد پنج مرکز برای آموزش اشتغال و کارآفرینی در قالب طرح نجات خبر داد و ابراز کرد: تعدادی از دانش آموزان بازمانده از تحصیل نیز با اجرای طرح نجات مشغول به تحصیل شده اند و آموزش به 60 نفر از روحانیون برای اقدامات فرهنگی در منطقه ارائه شده است.
استاندار کرمان همچنین ارائه آموزش و پرورش قارچ و زعفران، برگزاری کارگاه های قالیبافی، خیاطی، پته دوزی، تعمیرات خودرو و مشاوره سلامت روان توسط موسسات مردم نهاد را از دیگر برنامه های طرح نجات برشمرد.
رزم حسینی عنوان کرد: زمانی که دولت تدبیر و امید آغاز به کار کرد، یکسری احکامی در مناطق حاشیه نشین کرمان داشتیم که به دلایلی اجرا نشده بود و اقدام جسورانه و سختی توسط شورای تامین استان کرمان با همکاری مسئولان و دستگاه قضایی برای مقابله با زمین خواری و حاشیه نشینی صورت گرفت و امروز رشد حاشیه نشینی و زمین خواری در استان کرمان به حد صفر رسیده است.
وی یادآور شد: 3 هزار و 584 هکتار اراضی در دولت تدبیر و امید رفع تصرف شده و 20 کیلومتر از 70 کیلومتر کمربند سبز شهر کرمان نیز اجرا شده است.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید : ۲۸۵


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید