مکان فعلی :
اخبار برگزیده :

آخرین اخبار
                    
بیش از 650 اثر تاریخی  ثبت ملی در استان/سه بنای تاریخی دیگر کرمان در انتظار ثبت جهانی
۱۳۹۵/۱۰/۱۵

استاندار کرمان:

بیش از ۶۵۰ اثر تاریخی ثبت ملی در استان/سه بنای تاریخی دیگر کرمان در انتظار ثبت جهانی

استاندار کرمان با اشاره به وجود بیش از ۶۵۰ اثر تاریخی و میراثی ثبت ملی در استان کرمان، گفت:سه بنای تاریخی دیگر در انتظار ثبت جهانی


استاندار کرمان گفت: بیش از 650 اثر ثبت ملی در استان کرمان داریم.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم ‌حسینی صبح امروز در آیین کلنگ‌زنی پروژه مرمت و بازسازی حمام ظهیرالدوله و کاروانسرای حاج آقا علی گفت: اگر به میراث فرهنگی و آثار تاریخی کشورمان توجه کنیم، میراث فرهنگی می‌تواند جایگزین درآمدهای نفتی ما شود.
وی افزود: بیش از 650 اثر ثبت ملی در استان کرمان داریم که بخشی از آنها در دست مرمت است و تاکنون پنج اثر تاریخی به ثبت جهانی رسیده است که سه مورد از این آثار را در دولت یازدهم به ثبت رسیده اند.
استاندار کرمان ادامه داد: ظرفیت ثبت جهانی سه اثر دیگر از آثار تاریخی استان کرمان هم وجود دارد.
رزم حسینی ابراز داشت: کرمان در دیرباز پشتیبان جنوب شرق ایران بوده است و اثار تاریخی کرمان حکایت از پیشینیه تاریخی این خطه دارد.
وی یادآور شد:  
در دولت یازدهم اهدافی که با کمک مدیران دلسوز دنبال می کنیم این بود که بتوانیم ظرفیت‌های پنهان، از کارافتاده و خوابیده را زنده و احیا کنیم و تولید درآمد و اشتغال داشته باشیم.
 
در ادامه این مراسم مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان با اشاره به احیا و مرمت های میراثی این اداره کل گفت: پس از مرمت و بازسازی باغ متولی باشی ماهان، خانه حاج آقا علی رفسنجان، مرمت حمام ظهیر الدوله و کاروانسرای حاج آقا علی شهرستان کرمان سومین مرمت بناهای تاریخی موقوفه می باشد.
حجت الاسلام محمد قاسمی زاده افزود: بنای حمام ظهیر الدوله به مساحت 700 متر مربع که تا 205 سال قبل قابل استفاده بوده و تا حدود هشت سال قبل به عنوان مکان گردشگری مورد بازدید قرار می گرفت و به دلایلی از هشت سال پیش تا کنون هیچ گونه استفاده ای از آن نمی شد که با مراجعه سرمایه گذاران بخش خصوصی و انجام امور اداری مربوطه هم اکنون آماده بازسازی و مرمت هستند.
 
در ادامه نیز محمود وفایی مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: کاروانسرای حاج آقا علی پس از مرمت و بازسازی توسط سرمایه گذار به عنوان مجموعه اقامتی، پذیرایی و گردشگری مورد بهره برداری قرار می گیرد.
 
وی ابراز داشت: تبدیل ابنیه تاریخی به اقامتگاه یکی از نیازهای شهر کرمان است که این اتفاق تاکنون به نحو مطلوبی روی نداده است.
 
وفایی ادامه داد: همچنین حمام ظهیرالدوله پس از مرمت به موزه جواهرات و سنگ های قیمتی تبدیل می شود زیرا در بازار زرگرهای کرمان قرار دارد.
 
در ادامه استاندار کرمان پس از بازدید از کاروانسرای گنجعلی خان و بازار کرمان به همراه قائم مقام سازمان اوقاف و امور خیریه و مدیران استان در مراسم کلنگ زنی مرمت کاروانسرای حاج آقا علی حضور یافت.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، کاروانسرای حاج آقا علی مربوط به دوره قاجار و مجموعه ای شامل مسجد چهل ستون ,کاروانسرا ,بازار و آب انبار احداث کرد .این کاروانسرا در بازار حاج آقا علی قرار گرفته و ضلع شمالی آن مشرف به خیابان شریعتی است که درصورت احیا نه فقط خدمت بزرگی به یکی از آثار تاریخی کرمان صورت خواهد گرفت.آب انبار این کاروان سرا به عنوان بزرگترین آب انبار شناخته شده کشور با 12 متر ارتفاع و 600 مترمربع زیر بنا که آب شهر کرمان را در روزگار قدیم تامین می کرده است.
پروژه بازسازی کاروانسرای حاج آقاعلی و حمام ظهیرالدوله در ادامه پروژه بازسازی بافت تاریخی کرمان به عنوان یکی از پروژه های 17گانه استاندار کرمان انجام می شود  و طبق برنامه زمانبندی این دو پروژه تا یک سال و نیم الی دو سال آینده آماده بهره برداری خواهند بود.
 

 


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید : ۳۰۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید