مکان فعلی :
اخبار برگزیده :

آخرین اخبار
                    
آگاه سازی عمومی یکی از مهم ترین برنامه های استراتژیک کنترل عفونت HIV
۱۳۹۵/۱۰/۱۹

تاکید مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری کرمان:

آگاه سازی عمومی یکی از مهم ترین برنامه های استراتژیک کنترل عفونت HIV

مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری کرمان آگاه سازی عمومی را یکی از مهم ترین برنامه استراتژیک کنترل عفونت HIV دانست و گفت: رویکرد برنامه چهارم به اینگونه است که کنترل عفونت HIV را به شکل یک مسئله اجتماعی دیده و از تولد نوزاد مبتلا به ایدز جلوگیری کند.

مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری کرمان آگاه سازی عمومی را یکی از مهم ترین برنامه استراتژیک کنترل عفونت HIV دانست و گفت: رویکرد برنامه چهارم به اینگونه است که کنترل عفونت HIV را به شکل یک مسئله اجتماعی دیده و از تولد نوزاد مبتلا به ایدز جلوگیری کند.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان ، زهرا موسی پور صبح یکشنبه در کارگاه منطقه ای ناظران استانی چهارمین برنامه استراتژیک کنترل ایدز جمهوری اسلامی ایران که به مدت سه روز در هتل جهانگردی کرمان در حال برگزاری است، افزود: با توجه به اپیدمی و تاثیرات منفی عفونت HIV، این کارگاه در حال برگزاری است تا یکی از مهم ترین برنامه های عملیاتی تحت عنوان برنامه چهارم استراتژیک و نحوه اجرایی کردن آن را بررسی کنیم.
وی یادآورشد: شیب بیماری عفونی HIV در سال های 81 تا 94 در ایران و گسترش آن در بین زنان، جوانان و نوجوانان نشان می دهد که یکی از مهم ترین استراتژی های ما در زمینه ایدز باید آگاه سازی عمومی باشد.
مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری کرمان خاطرنشان کرد: تحقیقات نشان داده است که تنها 18 درصد از جوانان اعلام کرده اند که راه های انتقال بیماری ایدز را می دانند و 40 درصد عنوان کرده اند که نمی دانند چگونه از خودشان در برابر بیماری ایدز محافظت کنند.
موسی پور با تاکید براینکه هرچه در جامعه ای طلاق، اعیاد و حاشیه نشینی بیشتر باشد، میزان ابتلا به بیماری HIV افزایش می یابد، تصریح کرد: رویکرد برنامه چهارم به اینگونه است که کنترل عفونت HIV را به شکل یک مسئله اجتماعی دیده و از تولد نوزاد مبتلا به ایدز جلوگیری کند.
 
**** زنان، جوانان و حتی کودکان و شیرخواران در معرض خطر بیماری HIV
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در ادامه این مراسم گفت: در سالیان گذشته فقط معتادان تزریقی در معرض بیماری ایدز شناخته می شدند اما امروزه نه تنها معتادان تزریقی بلکه زنان، جوانان و حتی کودکان و شیرخواران در معرض خطرند.
سید وحید احمدی طباطبایی با اشاره به اینکه در این کارگاه برای چهارمین برنامه استراتژیک کنترل بیماری HIV و نحوه اجرا کردن آن مورد بررسی قرار می گیرد، افزود: امروزه باید نگاه مان را از فرد محور به جامعه محور تغییر دهیم و در نگاه جامعه محور باید سازمان ها در اجرای برنامه ها مداخله داشته باشند.
 
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، این کارگاه به منظور آشنایی با برنامه استراتژیک کنترل بیماری HIV و نحوه اجرای آن در استان ها و نظارت و پایش برنامه تشکیل شده و استان های کرمان، یزد، هرمزگان و تهران در آن حضور دارند.
لازم به ذکر است که چهارمین برنامه ملی استراتژیک کنترل بیماری HIV از سال 94 تا 98 تدوین شده و به امضای هیأت دولت رسیده و توسط رئیس جمهور ابلاغ شده است و از آنجایی که در اجرای این برنامه حدود 22 دستگاه دولتی و غیر دولتی دخالت دارند، ذیل کارگروه سلامت و امنیت غذایی کشور، کمیته کشوری کنترل بیماری HIV تشکیل و بر نحوه اجرای این برنامه نظارت و دخالت دارند که در این راستا برای هماهنگی بیشتر بین سازمان های مختلف، کمیته نظارت کشوری (SIP ) در سطح کشور تشکیل شده و متناظر آن در استان ها نیز تشکیل خواهد شد.
 

 


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید : ۲۷۳


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید