مکان فعلی :
اخبار برگزیده :

آخرین اخبار
                    
لزوم تدوین طرح جامع و عملیاتی عشایری با کمک عشایر/ سبک عمل گرایانه و موفق اقتصاد مقاومتی در قلعه گنج الگویی کشوری است
۱۳۹۶/۰۱/۳۰

لزوم تدوین طرح جامع و عملیاتی عشایری با کمک عشایر/ سبک عمل گرایانه و موفق اقتصاد مقاومتی در قلعه گنج الگویی کشوری است

استاندار کرمان بر لزوم تشکیل کمیته ای با حضور ایده پردازان و نخبگان در حوزه عشایری به منظور تدوین طرح جامع عشایری استان کرمان تاکید کرد و گفت: این طرح باید منجر به ارتقای اقتصادی و فرهنگی عشایر شود.


استاندار کرمان بر لزوم تشکیل کمیته ای با حضور ایده پردازان و نخبگان در حوزه عشایری به منظور تدوین طرح جامع عشایری استان کرمان تاکید کرد و گفت: این طرح باید منجر به ارتقای اقتصادی و فرهنگی عشایر شود.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم حسینی در گردهمایی سران طوایف و معتمدین عشایر استان کرمان افزود: با پیشرفت علم و تکنولوژی باید بررسی کرد که چگونه می توان فرهنگ عشایری را حفظ کرد و سازمان امور عشایری در کشور مسئول این کار است.
وی با بیان این مطلب که درزمینه ساماندهی امور عشایر باید از تجربه جهانیان نیز استفاده کرد، گفت: آمادگی داریم در حد بضاعت خود هر کاری از دستمان بر می آید را برای عشایر انجام دهیم.
وی با اشاره به اینکه اقلیم ما در حال خشک شدن است، گفت: زندگی عشایر به دلیل خشکسالی پی در پی با مشکلاتی رو برو شده است.
نماینده عالی دولت تدبیر وامید در استان کرمان از طرح های عشایری استقبال کرد و گفت: طرح جامع عشایری باید از سوی خود عشایر تدوین شود.
وی از دروغ به عنوان کلید همه گناهان و یک آفت جدی یاد کرد و گفت: صادقانه عرض می کنم که به آنچه که فکر می کردیم در حوزه عشایر نرسیده ایم.
استاندار کرمان خاطرنشان کرد: وی با تاکید بر اینکه چرا همیشه طلبکار هستیم، گفت: اقتصاد مقاومتی مورد اجرا در استان کرمان مردم پایه است و دولتی نیست و سبک عمل گرایانه و موفق اقتصاد مقاومتی در قلعه گنج به الگویی برای سایر استان ها تبدیل شده است.
وی گفت: به لطف خداوند تا کنون یک دروغ به مردم کرمان نگفته ام واگر کاری در حد توان ما نبوده آن را به مردم گفته ایم.
رزم حسینی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه باید بدانیم در دولت تدبیر و امید در چه شرایطی دولت قبل را تحویل گرفته است، گفت: اگر بخواهیم منصفانه درباره دولت یازدهم قضاوت کنیم باید این شرایط را در نظر بگیریم.
وی یادآور شد: یکی از چالش های اصلی جمهوری اسلامی ایران در حوزه هسته ای بود و چندین سال به دلیل برخی تدابیر دقیقی که دیده نشده بود، پرونده هسته ای ایران در فصل هفتم سازمان ملل وارد شد و تحریم هایی علیه اقتصاد ایران اعمال شد.
استاندار کرمان تاکید کرد: 12 سال تحریم های متفاوت بر کشور اعمال شد و در سال های 91 و 91 بر شدت تحریم ها افزوده شد ودر مردادماه 92 تورم در اقتصاد کشور به بالای 40 درصد رسید و ثبات اقتصادی در کشور وجود نداشت.
وی یادآور شد: فراموش کردیم دولت های نهم و دهم نرخ دلار را که 1125 تومان به دست گرفته بود در حدود چهار هزار تومان به دولت یازدهم تحویل داد.
نماینده عالی دولت در استان خاطرنشان کرد: فراموش کردیم تولید نفتی ایران به زیر یک میلیون بشکه رسید و به زحمت می توانستیم صادرات کنیم و  400 هزار میلیارد تومان بدهی دولت قبل بر عهده دولت یازدهم گذاشته شد.
وی به رشد منفی اقتصاد ایران تا منفی 5.8 اشاره و بیان کرد: این در حالی است که اوج فروش نفت در تاریخ کشور در دولت های نهم و دهم بوده است.
رزم حسینی با تاکید بر اینکه در استان کرمان هیچگاه به دنبال سیاه نمایی و تخریب دولت های گذشته نبوده ام، تاکید کرد: دولت یازدهم براساس وظیفه شرعی و قانونی خود برای حل مشکلات مردم و حفظ ثروت مردم اقدام کرد.
وی با ضمن اشاره به این مطلب که حکومت ها حق ندارند با تدابیر غیر علمی و در سایه تورم ارزش دارایی های مردم را کم کنند، گفت: دولت یازدهم از شدت افزایش قیمت ها که به صورت سرسام آوری در حال افزایش بود کاست و تورم 40 درصدی امروز به زیر 10 درصد رسیده است.
وی عنوان کرد: بخشی از پولهای بلوکه شده در سایر کشورها آزاد شد و این اعتبارات برای تامین خطوط تولید و تامین ماشین آلات مورد استفاده قرار گرفت.
رزم حسینی با اشاره به اینکه سه میلیارد دلار تامین مالی برای پروژه های توسعه ای جذب شده است، گفت: این میزان جذب سرمایه گذاری خارجی بسیار زیاد است.
وی افزود: استقراض از بانک مرکزی دارای شرایط خاصی است که برای اولین بار در دوران جنگ و با فرمان امام خمینی (ره) استقراض از بانک مرکزی انجام شد.
استاندار کرمان تاکید کرد: در دولت نهم ودهم 52 هزار میلیارد تومان چاپ پول برای تزریق به مسکن مهر انجام شد و برای اولین بار در تاریخ کشور پایه پولی جا به جا شد و مردم نمی دانند که این کار در تورم چه تاثیری دارد.
وی گفت: برجام با هدایت های رهبر معظم انقلاب اسلامی در مدت زمان دو سال انجام شد و برای آنکه اقتصاد ایران از تحت فشار تحریم های ظالمانه خارج کنیم باید با شش قدرت جهانی مذاکره می کردیم و بر همین اساس در حقیقت کارنامه دولت یازدهم را باید در دو سال بررسی کرد.
نماینده عالی دولت در استان کرمان به اجرای طرح تحول نظام سلامت اشاره و بیان کرد: در حال حاضر هیچ فرد متقاضی و فاقد دفترچه بیمه سلامت وجود ندارد.
استاندار کرمان گفت: در تنها دوره ای در تاریخ در جمهوری اسلامی ایران هشت سال جوانان این کشور در مقابل دشمن ایستادند و با همیت خود،  تمامیت ارضی کشور را حفظ کردند.
وی به امنیت و معاش موجود در استان کرمان اشاره و بیان کرد: امنیت امروز کشور مرهون تلاش و ثمره خون شهدا است.
رزم حسینی گفت: امروز نزدیک دو هزار مگاوات تولید برق دراستان کرمان داریم و در زمینه صادرات برق به سایر استان ها نیز فعال هستیم و این در حالی است که در دولت های گذشته وارد کننده برق از سایر استان ها بوده ایم.
وی یادآور شد: یک هزار و 500 مگاوات برق نیز در استان کرمان در دست احداث است و با راه اندازی این نیروگاه ها،  ظرفیت تولید برق در استان کرمان به 3500 مگاوات افزایش می یابد.
 
 معاون عمرانی استانداری کرمان نیز با بیان اینکه بارش ها در برخش مناطق سه تا چهار برابر شده است، گفت: در برخی از راه ها هنوز نیز به دلیل حجم بالای آب امکان بازگشایی راه ها وجود ندارد.
ابوالقاسم سیف الهی با بیان اینکه 56 درصد وسعت استان کرمان تحت قلمرو عشایر است، افزود: دو مورد اعتبارات دو میلیارد ریالی در پایان سال گذشته در حوزه راه عشایری به شمال و جنوب استان کرمان اختصاص یافته است.
وی با اشاره به تشکیل سه کمیسیون عمرانی و زیربنایی، اقتصادی و اجتماعی و  فرهنگی در ذیل شورای عشایری استان کرمان، گفت: در شش ماه گذشته چهار کمیته تخصصی در استان کرمان در حوزه عشایری برگزار شده است.
 
*** عشایر نباید دولتی شوند
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان با اشاره به فرمایش امام راحل مبنی بر اینکه عشایر ذخیره انقلاب هستند، گفت: عشایر نباید دولتی شوند و در اجرای تمامی طرحها درباره حوزه های عشایری، روحیه عشایر باید حفظ شود.
حمید ذکاء اسدی افزود: اگر زمانی طرح اسکان برای استقرار عشایر داده شده است روحیه عشایری نباید خدشه دار شود.
وی تاکید کرد: حکومت ها همیشه زمانی موفق بودند که می توانستند نظر مثبت عشایر را به خود جلب کنند.
وی با اشاره به اینکه عشایر می توانند به استان و شورای تامین استان کمک کنند، گفت: بسیج، نیروی انتظامی و سپاه پاسداران آمادگی لازم برای کمک به عشایر دارند.
ذکاء اسدی  خاطرنشان کرد: همیشه معضلات امنیتی استان توسط عشایر گره گشایی شده و همیشه در زمان وقوع شرارت در مناطق صعب العبور از کمک عشایر استفاده می شده است.
وی یادآور شد: سردار سرافراز حاج قاسم سلیمانی به عنوان یکی از فرزندان عشایر استان کرمان،  منطقه را آرام می کند و امینت را در چندین کشور برقرار می کند.
ذکاء اسدی  با اشاره به موضوع انتخابات نیز گفت: شرکت باشکوه مردم و حضورهر چه بیشتر عشایر در انتخابات و پای صندوق های رای میتواند تضمین کننده امنیت داخلی و خارجی کشور باشد.
وی اظهار داشت: در کوه ها ودشت های استان کرمان امنیت داریم زیرا عشایر همیت اسلام، دینی، ملی و میهنی خود را حفظ کرده اند و بر مبنای آن حرکت می کنند.
 
*** 56 درصد وسعت استان کرمان تحت فعالیت عشایراست
مدیرکل امور عشایری شمال استان کرمان گفت: بیش از 56 درصد از وسعت استان کرمان تحت فعالیت عشایر با 22 هزار خانوار و 110 هزار نفر است.
به گزارش ایرنا، مهدی ابراهیمی روز چهارشنبه در گردهمایی سران طوایف و معتمدین عشایر استان کرمان افزود: جامعه عشایر به دلیل فقر مراتع لاغر می شود و برای حل این مشکل نیاز به تسهیلات مناسب داریم.
وی ادامه داد: مشکلات بانکی به ویژه در تامین ضمانت های بانکی و کمبود اعتبارات از مشکلات پیش روی عشایر برای دریافت تسهیلات بانکی است.
ابراهیمی خاطرنشان کرد: نیمی از جامعه عشایری استان کرمان را زنان عشایر تشکیل می دهند و برای توانمندسازی و آموزش این افراد نیاز به اعتبارات کمی داریم.
وی بیان کرد: برخی از مناطق عشایری فاصله زیادی تا منابع آبی دارند که آبرسانی به آنها مشکلات بسیار زیادی را به همراه دارد و برای حل این مشکل نیاز به همراهی همه دستگاه های مربوطه است.
مدیرکل امور عشایری شمال استان کرمان با تاکید بر اینکه موضوع مربوط به عشایر با جدیت دنبال می شود، ادامه داد: امیدواریم برآیند همه خدمات به توانمندسازی عشایر منتهی شود.
ابراهیمی افزود: درهر سال 82 هزار کیلومتر راه برای عشایر را تیغ زنی انجام می دهیم.
وی به راه اندازی مجدد کارخانه کرک بافت، بیان کرد: عشایر با همکاری لازم برای جمع آوری کرک و پشم مورد نیاز را داشته باشند زیرا 80 درصد کرک کشور در استان کرمان تولید می شود.
 
مدیرکل امور عشایری جنوب استان کرمان با اشاره به اینکه 90 درصد راه های عشایری جنوب استان کرمان مسدود هستند، گفت: لازم است با اختصاص اعتبارات ویژه از سوی معاونت عمرانی استانداری، در راستای بازگشایی این راه ها اقدام شود.
جمشید احسانی نیا افزود: در قالب زنجیره تولید گوشت قرمز 12 میلیارد تومان به عشایر جنوب استان کرمان پرداخت شده است.
وی با اشاره به اینکه عشایر در سیل اخیر جازموریان نقش ویژه ای برای کمک به سیل زدگان داشته اند، گفت: عشایر در تمامی صحنه ها یکمک به نظام حضوری فعالانه داشته اند.
وی خاطرنشان کرد: راه اندازی فروشگاه عرضه مستقیم محصولات عشایری در سال گذشته به مرکزیت جیرفت انجام شده است.
احسانی نیا افزود: اسناد اراضی واگذار شده به عشایر ظرف سه ماه آینده به عشایر داده خواهد شد.
وی گفت: در راستای اجرای روش های نوین آبیاری 552 هکتار از اراضی عشایر به این سیستم مجهز شده اند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان نیز گفت: به دلیل بارندگی های بسیار خوب در سال گدشته تاثیر بسیار مثبت و خوبی را روی مراتع خواهد داشت زیرا در چند سال گذشته شرایط بسیار دشواری را در مراتع داشته و کشاورزان و عشایر از این موضوع بسیار آسیب دیدند.
عباس سعیدی عنوان کرد: کار صدور اسناد اراضی ملی در دست پیگیری است و استاندار کرمان با حضور در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری این موضوع را به صورت شخصی پیگیری کرده اند .
وی خاطرنشان کرد: درباره حل مشکلات اراضی عشایر به صورت مستمر پیگیری های لازم در دست انجام است.

 


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید : ۱۹۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید