با تفویض اختیارات به استان بهبود اقتصادی آن را تضمین می کنیم
۱۳۹۵/۱۲/۱۰

استاندار کرمان تاکید کرد:

با تفویض اختیارات به استان بهبود اقتصادی آن را تضمین می کنیم

استاندار کرمان گفت: با تفویض اختیارات توسعه ای به استان مطابق قانون، شاخص های بهبود اقتصادی استان را تضمین می کنیم.

استاندار کرمان گفت: با تفویض اختیارات توسعه ای به استان مطابق قانون، شاخص های بهبود اقتصادی استان را تضمین می کنیم.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم حسینی بعد از ظهر سه شنبه در نخستین همایش نقش نظام فنی و اجرایی در ارتقاء سطح کیفی پروژه های عمرانی در کرمان که با حضور معاون فنی و امور زیربنایی سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد، با تشریح و تبیین اقدامات انجام گرفته پس از پیروزی انقلاب اسلامی،افزود: در سال 57 در استان کرمان بزرگراه وجود نداشت اما امروز هزار و 876 کیلومتر بزرگراه وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت بار فرودگاهی استان کرمان از 600 تن امروز به ده ها هزار تن رسیده است، یادآورشد: امروز چهار سد خوب در استان کرمان وجود دارد و اگر این سدها نبود، سیل اخیر فجایع بزرگی برای استان به وجود می آورد.
استاندار کرمان با اشاره به شاخص 70 درصدی آب آشامیدنی سالم در استان کرمان، تصریح کرد: علارغم اقدامات بزرگ دولت ها در حوزه زیرساخت ها، توسعه اتفاق نیفتاده و اقتصاد روستایی لطمه خورده، روستاها تخلیه شده و مهاجرت صورت گرفته است.
رزم حسینی با تاکید براینکه توسعه در هیچ کجای دنیا دولتی نیست، خاطرنشان کرد: توسعه در کشور ما علارغم ثروت های فراوان گرفتار بروکراسی دولتی است و منتظر هستیم دولت به پیمانکاران برای انجام هر مرحله پول بدهد.
وی بر تقویت اقتصاد خانوارها تاکید کرد و گفت: صادرات استان کرمان بیش از یک میلیارد دلار است و فضای پدید آمده در این دولت موجب افزایش 6 برابری سرانه ارزش افزوده در شهرستان بم شده است.
استاندار کرمان با اشاره به اینکه چالش های زیادی در اداره کشور از جمله عدم انسجام دستگاه ها در نظام مدیریتی وجود دارد، افزود: اگر می خواهیم اتفاق تاریخی در کشور به وجود بیاید، اقتصاد مقاومتی به معنای مردمی کار شود و توسعه را به بخش غیردولتی واگذار کنیم.
رزم حسینی راز موفقیت استان را در همدلی و همزبانی دانست و بیان کرد: مدل مثلث توسعه اقتصادی ارکان حکومت را در استان کرمان پای کار آورد و کارنامه بسیار درخشانی دارد.
وی با اشاره به اینکه همه در یک کشتی قرار داریم بگونه ای که روزگارخوبی در آینده نداریم، یادآورشد: آسیب های اجتماعی فزاینده ای در جامعه وجود دارد که مقام معظم رهبری در این زمینه مکرر هشدار داده اند.
استاندار کرمان تمرکزگرایی را مصیبت توسعه کشور دانست و خاطرنشان کرد: کرمان نخستین استانی بود که درخواست واگذاری اختیارات را به هیات دولت تقدیم کرد و در صورتی که اختیارات حکومتی به استان ها تفویض شود، بهبود شاخص های توسعه استان را تضمین خواهیم کرد.
رزم حسینی گفت: امروز 18 موسسه غیردولتی در شهرستان های مختلف استان کار اقتصادی می کنند و معین اقتصاد مقاومتی هستند و با ثروت هایی که در مردم وجود دارد، با مردم مشارکت و ایجاد سرمایه گذاری می کنند.
وی با اشاره به اینکه مدیریت واحد توسعه در روستاها وجود ندارد و در صورتی که سازمان مدیریت می تواند با واگذاری اختیارات بین استان ها رقابت ایجاد نماید، افزود: در این راستا تجمیع روستاها را در استان دنبال می کنیم و با همکاری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) روستاهایی را در محل برخوردار شهرستان رودبار جنوب ایجاد خواهیم کرد تا بتوانیم اقتصاد روستائیان را تقویت کنیم.
استاندار کرمان با اشاره به اینکه مشکل کنونی، تامین مالی پروژه هاست، یادآورشد: انجمن پیمانکاران و مشاوران با برآورد دارایی خود، بسته مالی تهیه و در موسسه حسابرسی ارزیابی و پشتوانه هایی ایجاد شود و دولت براساس زمان بندی پشتوانه ارائه کند.
رزم حسینی با تاکید براینکه امسال 400 میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده بین شهرداری های استان توزیع شده است،افزود: نخبگان و متخصصان وارد شورای اسلامی شهر شوند تا یک شورای متخصص و متعهد برای اداره شهر تشکیل دهند و از ظرفیت های داخل استان برای ساخت شهر خوب و پیشرفته استفاده کرد.

****مدیران دستگاه‌های اجرایی قربانیان قانون مناقصات گذشته
رئیس امور نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با اشاره به اینکه مجموعه معوقات اسناد و دستورالعمل‌هایی که در راستای پروژه‌های عمرانی به کار گرفته می‌شود، نظام فنی و اجرایی کشور است، گفت: این نظام در این بخش بسیار شفاف، قابل درک و عمل باشد و بعد از ابلاغ این قانون همه ملزم به استفاده از یک روش شدند.
حمزه مصطفوی یادآور شد: قانون برگزاری مناقصات کشور در سال 83 ابلاغ شد و از آن به بعد تمام دستگاه‌ها ملزم به استفاده از این قانون در برگزاری مناقصات خود شدند، قبل از این قانون هر دستگاهی برای خود یک آیین نامه و روش عمل داشت و خود مدیران دستگاه‌های اجرایی اولین قربانیان اینگونه روش بودند.
وی با تاکید براینکه شفافیت نیاز به یکپارچگی دارد، خاطرنشان کرد: پیمانکاران استان کرمان بر رعایت قوانین برگزاری مناقصات توسط برخی دستگاه‌های اجرایی که شرایط خاص و خارج از برنامه را در نظر می‌گیرند تاکید می‌کنند.

**** 21 کارخانه استان کرمان در شرف اخذ گواهینامه استاندارد
مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان نیز در ادامه این مراسم با اشاره به اینکه در شورای فنی استان موضوع کیفیت در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: تولید وسایل با کیفیت از مهمترین عناصر در ارتقای پروژه‌های عمرانی است
محمدمهدی بلوردی از تولید یک میلیون و 300 هزار تن قیر در کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: 100 کارخانه تولید آسفالت در زمینه پروژه‌های عمرانی در استان کرمان فعالیت می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه تا امروز حدود 21 کارخانه در استان کرمان در شرف اخذ گواهینامه استاندارد هستند، گفت: در حوزه بتن تقریبا 600 هزار تن میزان مصرفی سیمان است و 2 میلیون متر مکعب بتن با این مقدار تولید می‌شود و اخیرا استانداردسازی تاسیسات بتن در دستور کار قرار گرفته است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان به استانداردسازی ماشین‌آلات راهسازی اشاره کرد و افزود: عمر اکثر ماشین‌آلات راهسازی بالای 35 سال است، متاسفانه کشوری سازنده و قدرتمند در حوزه تولید ماشین‌آلات نیستیم.
بلوردی ضمن تشریح آیین‌نامه‌هایی در مورد پروژه‌های عمرانی، یادآورشد: پیمانکارن نیازمند تضمین برگشت پول هستند، که در این راستا دولت می‌تواند تضمین دهد تا به عنوان مثال در دو سال دیگر پول پیمانکار را پرداخت می‌کند.

****هر جوانی که می‌تواند، کار سازندگی انجام بدهد
معاون امور فنی و توسعه امور زیربنایی سازمان برنامه و بودجه کشور نیز در ادامه این آئین با اشاره به اینکه مهندسی در کشور ما سابقه طولانی دارد، خاطرنشان کرد: پول نفت باید صرف سرمایه گذاری شود اما کشوری که ساخته نشده، باید از این پول استفاده کند.
شافعی بر جبران عقب ماندگی های تاریخی با پول دولتی تاکید کرد و گفت: روش استاندار کرمان در مشارکت دادن مردم و جذب سرمایه گذاری و ... بسیار خوب است که در این راستا دولت حمایت کرده و سعی می کند جاهایی که بروکراسی اداری است، مرتفع نماید.
وی از فعالیت 3 هزار شرکت مشاوره ای و 30 هزار شرکت پیمانکاری با ظرفیت 25 هزار میلیارد تومان صادرات در سطح کشور خبر داد و افزود: از شرکت های مشاوره ای و پیمانکاری با دو محوریت شرکت هایی که ظرفیت صادرات دارند و همچنین در امر سرمایه گذاری وارد شده اند، تجلیل خواهد شد.

****بدهی 322 میلیاردی استان کرمان به پیمانکاران
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمان نیز در ادامه این همایش، بدهی استان کرمان به پیمانکاران در زمینه راه را برابر با 332 میلیارد تومان دانست و گفت: در کلیه راه های استان پیشرفت فیزیکی جلوتر از پیشرفت مالی است و این یک نکته مثبت می باشد.
جعفر رودری با بیان اینکه استان کرمان پهناورترین استان کشور می باشد، افزود: براساس شاخص های زیربنایی کشور و توازن فعلی مورد کنکاش، استان کرمان مخصوصا جنوب استان بعد از استان سیستان و بلوجستان از موقعیت خیلی خوبی برخوردار نیست.


به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، در ادامه این آئین از سوی استاندار کرمان، معاون فنی و امور زیربنایی سازمان برنامه و بودجه کشور، مدیرنظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه کشور از عوامل فنی و اجرایی استان کرمان تجلیل شد.
 


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید : ۲۶۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید