لزوم اختصاص اعتبارات ویژه به استان کرمان در مسیر مبارزه با مواد مخدر
۱۳۹۵/۱۲/۱۱

استاندار کرمان تاکید کرد:

لزوم اختصاص اعتبارات ویژه به استان کرمان در مسیر مبارزه با مواد مخدر

استاندار کرمان با تاکید بر لزوم اختصاص اعتبارات ویژه به استان کرمان در مسیر مبارزه با مواد مخدر، گفت: کمک ویژه ای از سوی ستاد مرکز برای ایجاد زیرساخت های مورد نیاز در عرصه مبارزه با مواد مخدر به استان کرمان تعلق گیرد.

استاندار کرمان با تاکید بر لزوم اختصاص اعتبارات ویژه به استان کرمان در مسیر مبارزه با مواد مخدر، گفت: کمک ویژه ای از سوی ستاد مرکز برای ایجاد زیرساخت های مورد نیاز در عرصه مبارزه با مواد مخدر به استان کرمان تعلق گیرد.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم حسینی شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان که در سالن پیامبراعظم(ص) استانداری برگزار شد، افزود: جغرافیای استان کرمان محکوم شده که مواد مخدر از از خاک آن عبور کند و این در حالیست که  مردم این استان مردمی نجیب و اصیل هستند.
وی ادامه داد: وظیفه می دانیم به عنوان حکومت در جهت کاهش آسیب های اجتماعی اقدام کنیم.
استاندار کرمان با اشاره به اینکه کادر مبارزه با مواد مخدر در استان کرمان کادر با تجربه ای هستند، عنوان کرد: همدلی بسیار خوبی در بین اعضای شورای تامین استان کرمان وجود دارد که در کشور مثال زدنی است.
 
**** استان کرمان از سه استان هدف ستاد مبارزه با مواد مخدر است
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور نیز در ادامه این جلسه با تاکید براینکه اجتماعی کردن به عنوان رویکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر به صورت جدی دنبال می شود، گفت: اولویت مبارزه با مواد مخدر در سال جاری مقابله بوده که در سال آینده به موضوع پیشگیری نیز توجه بیشتری صورت می گیرد.
علی مویدی با اشاره به اینکه استان کرمان الگوهای خوبی را ارائه کرده است، بیان کرد: ایجاد هشت منطقه اقتصادی یکی از ایده های خوب و ظرفیت های استثنائی در استان کرمان بوده است که بسیار موثر خواهد بود.
وی تاکید کرد: استان کرمان از سه استان هدف ستاد مبارزه با مواد مخدر است و بیشترین توان در حوزه مقابله در سه استان کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان متمرکز شده است.
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اظهار داشت: مقابله و مبارزه با اعتیاد نیازمند دانش خاصی است و در سال های اخیر بیشتر به مبارزه پرداخته شده است.
مویدی افزود: علاوه بر کشف 100 تن مواد مخدر در استان کرمان میزان قابل توجهی از مواد مخدر نیز بر اساس گزارش های اعلام شده از استان کرمان در سایر استان ها کشف شده که جای تقدیر دارد و نشانگر جایگاه ویژه استان کرمان در این زمینه است.
وی خاطرنشان کرد: مرکز سگ موادیاب جز الزام های ضروری است و باید تا پایان سال 50 تا 60 درصد پیشرفت می داشت که پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا زمین و امکانات دیگری را نیز تامین کرده اند که در سال آینده تکمیل می شود.
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با اشاره به اینکه راه اندازی پایگاه اطلاعاتی نیز 10 تا 15 درصد پیشرفت داشته است و در سال جاری باید به 50 تا 60 درصد پیشرفت فیزیکی برسد، گفت: برای تجهیز پارکینگ مواد مخدر نیز در سال جاری اعتباراتی اختصاص میی یابد و در سال آینده نیز اعتباراتی در این زمینه اختصاص می یابد.
مویدی یادآور شد: امسال 80 میلیارد تومان برای سازمان زندان ها اختصاص یافته است و باید پیگیری های لازم برای جذب آن انجام شود و با حذب این میزان اعتبار، برای تکمیل اردوگاه کرمان نیز اعتبارات لازم اختصاص می یابد و برای تجهیز آن نیز همکاری می کنیم.
 
*** خیران 10 میلیارد ریال برای مبارزه با مواد مخدر پرداخت کرده اند
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان نیز در ادامه این جلسه با تاکید براینکه حدود 10 میلیارد ریال کمک خیران برای مبارزه با مواد مخدر و درمان معتادان جمع آوری و هزینه شده است، خاطرنشان کرد: رویکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز استفاده از ظرفیت مردمی در راستای پیشگیری و درمان اعتیاد است که این مهم در استان کرمان به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته است.
حمید ذکاء اسدی با اشاره به اینکه در استان کرمان جلسات لازم با سمن ها هر ماهه برگزار می شود، گفت: در حال حاضر 30 سمن در حوزه پیشگیری، 4 سمن در حوزه درمانی و 5 سمن در حوزه صیانت و اشتغال معتادان فعال هستند.
وی عنوان کرد: 30 مرکز بهبود معتادان در استان کرمان فعال هستند و حمایت از سمن ها برای پیشگیری و کمک به بهبود معتادان را همواره مد نظر داشته ایم.
 
*** رشد 12 درصدی کشف مواد مخدر در استان کرمان
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان نیز در ادامه این جلسه گفت: در مجموع بر اساس اولویت های ابلاغ شده ستاد مبارزه با موادمخدر در حوزه مقابله 12 درصد افزایش کشف نسبت به مدت مشابه سال قبل در استان کرمان محقق شده است.
سردار حسین چناریان با اشاره به اینکه در سال جاری حدود 100 تن انواع مواد مخدر در استان کرمان کشف شده است، اظهار کرد: بخشی از برنامه های حوزه مقابله باید توسط دستگاه های بالادستی انجام شود که از آن جمله می توان به ایجاد پایگاه اطلاعاتی شرق کشور،  راه اندازی ایستگاه های سپکا و راه اندازی دستگاه های مورد نیاز برای کشف مواد مخدر است که تاکنون انجام نشده است.
وی با تاکید براینکه در حوزه برخوردی و قضایی که در اختیار استان کرمان بوده حداقل 10 درصد افزایش اقدام را داشته ایم، ادامه داد: در سال جاری یک میلیارد و 400 میلیون تومان در حوزه پیشگیری و درمان به دانشگاه علوم پزشکی، بهزیستی و آموزش و پرروش پرداخت شده است و برنامه های این حوزه بیش از 20 درصد بیشتر از تفاهم نامه ها محقق شده است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان به موضوع اولویت زنان آسیب دیده نیز اشاره و بیان کرد: در یکسال اخیر مرکز ماده 16، مراکز توانمندسازی و نگهداری و گرمخانه برای این افراد راه اندازی شده است.
سردار چناریان با بیان اینکه شهرداری سه مرکز گرمخانه را در سال جاری ایجاد کرده است، یادآور شد: در حوزه زنان به جایی رسیده ایم که اولویت اصلی در این بخش توانمندسازی و اشتغال زایی است.
وی با اشاره به اینکه در حوزه آموزش و پرورش، محیط های کارگری، نظامی و محلات اقدامات بسیار خوبی در استان کرمان انجام شده است، تصریح کرد: هم اکنون 40 سازمان مردم نهاد در حوزه های پیشگیری، درمان و صیانت کار می کنند.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان گفت: سطح وحجم آسیب حاصل از حوزه مواد مخدر در استان کرمان زیاد است و با توجه به اینکه قرار است معتادان متجاهر جمع آوری شوند باید همکاری بیشتری از سوی دستگاه ها انجام شود.
سردار چناریان به اجرای طرح نجات در استان کرمان نیز اشاره و بیان کرد: این طرح که رویکرد بسیار خوبی دارد در نقاط حاشیه ای شهر کرمان اجرایی شده و اثرات مثبتی را به دنبال داشته است.
 
*** لزوم راه اندازی سازمان حوزه کویر در استان کرمان
فرمانده انتظامی استان کرمان نیز در ادامه با تاکید براینکه در استان کرمان  نیازمند راه اندازی یک سازمان حوزه کویر هستیم تا این جغرافیای وسیع را کنترل کند، گفت: 40 هزار کیلومتر از کویر شرق کشور در استان کرمان است که در گذشته به عنوان تهدید بوده است اما اکنون وضعیت تغییر کرده است.
سردار رضا بنی اسدی فر با اشاره به اینکه کویر در گذشته محلی برای عبور قاچاقچیان بوده است اما امروز به مکانی تفریحی، گردشگری و ورزشی تبدیل شده است، اظهار داشت: استان کرمان را می توان به پنج منطقه امنیتی تقسیم کرد و لازم است پنج اردوگاه ماده 16 نیز در این استان راه اندازی شود.
وی افزود: استان کرمان با بیش از 183 کیلومتر مربع وسعت، بزرگترین استان خشکی کشور است و بیش از 60 درصد مواد مخدر ورودی به کشور از استان کرمان عبور می کند.
فرمانده انتظامی استان کرمان تصریح کرد: بیش از 68.5 درصد زندانیان در استان کرمان مرتبط با مواد مخدر هستند و تقریبا 75 درصد کشفیات مواد مخدر کشور مربوط به استان های شرقی است و باید در حوزه تجهیز و اختصاص امکانات زیرساختی به همین میزان توجه صورت گیرد.
سردار بنی اسدی فر به عملکرد کمیته مقابله ستاد مبارزه با مواد مخدر شامل نیروی انتظامی، اطلاعات و بسیج اشاره و بیان کرد: بیش از 100 تن مواد مخدر در سال جاری کشف شده است که میزان کشفیات مواد مخدر ازسوی نیروی انتظامی 12 درصد و در مجموع 6 درصد افزایش کشف را داشته است.
 
*** 68.5 درصد زندانیان استان کرمان مرتبط با مواد مخدر هستند
رئیس کل دادگستری استان کرمان نیز در ادامه این جلسه با تاکید براینکه 68.5 درصد از زندانیان استان کرمان مرتبط با جرایم مواد مخدر و 31.5 درصد زندانیان نیز مربوط به جرایم عمومی هستند، خاطرنشان کرد: میانگین کشوری درباره زندانیان مرتبط با جرایم مواد مخدر 45 درصد است.
یدالله موحد افزود: تقریبا دو سوم قضات استان کرمان در مراحل مختلف دادرسی درگیر مبارزه با مواد مخدر هستند و ظرفیت قابل توجهی از دستگاه قضایی استان صرف مبارزه با مواد مخدر می شود.
وی اظهار کرد: در 11 ماه امسال قریب به 100 تن مواد مخدر در استان کرمان کشف شده است که پرونده های مرتبط با این افراد به دستگاه قضایی استان کرمان وارد می شود و باید مورد رسیدگی قرار گیرند.
رئیس کل دادگستری استان کرمان با تاکید براینکه در سال جاری 22 هزار و 87 فقره پرونده در محورهای مختلف مواد مخدروارد دستگاه قضایی شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد کاهش داشته است، افزود: در حال حاضر یک هزار و 286 پرونده مرتبط با مواد مخدر در مراجع قضایی استان کرمان مطرح است که در مجموع ورودی ها هشت درصد کاهش داشته است.
موحد با اشاره به اینکه هفت هزار و 140 مورد از پرونده های ورودی به دستگاه قضایی مربوط به حمل مواد مخدر است، عنوان کرد: در حال حاضر در مجموع هشت هزار و 729 نفر در زندان های استان کرمان هستند که 68.5 درصد مربوط به مواد مخدر هستند.
وی یادآور شد: در سال جاری بیش از یک هزار نفر به مراکزدرمان اجباری ماده 16 معرفی شده اند.

 


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید : ۲۹۱


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید