راه اندازی نمایشگاه دائمی اسناد روابط خارجه در استان کرمان
۱۳۹۵/۱۲/۱۵

راه اندازی نمایشگاه دائمی اسناد روابط خارجه در استان کرمان

نمایشگاه اسناد تاریخی استان کرمان در روابط خارجه با دیگر کشورهای دنیا به زودی در محل یکی از بناهای تاریخی کرمان راه اندازی می شود.

نمایشگاه اسناد تاریخی استان کرمان در روابط خارجه با دیگر کشورهای دنیا به زودی در محل یکی از بناهای تاریخی کرمان راه اندازی می شود.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، در جلسه ای که ظهر یکشنبه باحضور استاندار کرمان، رئیس مرکز اسناد تاریخی وزارت خارجه، مسئول نمایندگی وزارت خارجه در کرمان، رئیس مرکز اسناد وکتابخانه ملی جنوبشرق کرمان و نیز نماینده مرکزکرمان شناسی برگزار شد،کلیات کار برای برپایی نمایشگاه دائمی اسناد روابط خارجه استان کرمان برنامه ریزی شد.

**** مردم کرمان بیش از همیشه به گذشته تاریخی خود افتخار و مباهات خواهند کرد
استاندار کرمان در این جلسه من قدردانی از راه اندازی نمایشگاه دائمی اسناد روابط خارجه در استان کرمان، گفت: این اقدام ارزشمند می تواند ضمن معرفی پیشینه تاریخی روابط خارجه کرمان که عمدتا هم در بخش های اقتصادی شایان توجه است، به جذب گردشگران بیشتر به استان کمک کند.
علیرضا رزم حسینی برضرورت برنامه ریزی برای اجرای این اقدام تاکید کرد و افزود: قطعا مردم کرمان با دیدن این اسناد به گذشته تاریخی خود بیش از همیشه افتخار و مباهات خواهند کرد.
وی تصریح کرد: امید می رود نمایشگاه دائمی اسناد روابط خارجه در استان کرمان ظرف مدت 8ماه آینده راه اندازی شود.

****انتخاب 200 سند تاریخی استاندارد مرتبط با کرمان، از مجموع 20 هزار سند
رئیس مرکز اسناد تاریخی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در این جلسه با اعلام اینکه استان کرمان اولین استانی است که این نمایشگاه را به شکل دائمی خواهد داشت، گفت: اسناد تاثیرگذار و موثر حوزه روابط خارجه برای نمایش در این نمایشگاه انتخاب خواهند شد.
کاظم شریف کاظمی اظهار کرد: برای انجام این کار نیاز است با حضور چند پژوهشگر که به استان کرمان اشراف کامل داشته باشند از میان 20هزار سند تاریخی مرتبط با کرمان، اسناد روابط خارجه را به تعداد 200سند که استاندارد برپایی نمایشگاه است، انتخاب و برای نمایش در معرض عموم مشخص کنند.
وی گفت: برپایی نمایشگاه نیاز به زمان بندی خاصی دارد که در این بازه زمانی که بین 5تا6ماه در نظر گرفته می شود، اسناد تعیین شده از لحاظ سندیت قوی بررسی و در صورت لزوم ترجمه و یا تفسیر لازم را در پی نوشت برای دریافت بیشتر مخاطب از چرایی انتخاب سند جهت ارائه در نمایشگاه خواهند داشت.
مسئول مرکز اسناد تاریخی وزارت خارجه کشور خاطرنشان کرد: پژوهشگران انتخاب شده افراد تحصیل کرده و متبحر در شناخت اسناد و نسخه های قدیمی خواهند بود و در این خصوص توسط کارشناسان این مرکز تست های لازم برای احراز صلاحیت این افراد انجام می شود.
شریف کاظمی با بیان اینکه 50میلیون سند در مرکز اسناد وزارت خارجه موجود است که از این میان 10میلیون سند فهرست نویسی و تفکیک شده است، اظهار کرد: از جمله اسناد مرتبط با حوزه روابط خارجه استان کرمان سند ایجاد تلگراف با حضور انگلیسی ها، ایده های حاکمان محلی در خصوص توسعه روابط خارجی و نیز حتی اسناد کشف معادن مس وآهن است.
وی افزود: باید ضمن تشکیل کارگروهی با همکاری استانداری، مرکز اسناد وکتابخانه ملی جنوبشرق کرمان و مرکز کرمان شناسی در بازه زمانی 3تا6ماه ضمن انتخاب مکان برپایی نمایشگاه صحت اسناد ذکر شده تایید شود.
مسئول مرکز اسناد تاریخی وزارت خارجه کشور تصریح کرد: وزارت خارجه در حال حاضر با برپایی همایش هایی از چند سال اخیر به دنبال تبادل اسناد تاریخی کشورمان با دیگر کشورها است که در این راستا تبادل سند با کشورهایی چون انگلیس وآلمان داشتیم.

****در ادامه چه گذشت؟
سید محمدعلی گلاب زاده به نمایندگی مرکزکرمان شناسی نیز دراین جلسه گفت: مرکز کرمان شناسی به تازگی 15هزار برگ سند که از انگلستان خریداری شده را ترجمه وبررسی کرده که می تواند کمک خوبی به تالیف تاریخ معاصر کرمان کند.
در این جلسه علی جعفری راد مسئول نمایندگی وزارت امور خارجه در کرمان نیز از راه اندازی واحد صدور ویزا در کرمان با حضور معاون امور استانهای وزارت امور خارجه در هفته آینده خبرداد.

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، در این جلسه با نظر استاندار کرمان، اماکن تاریخی نظیر حمام باغ لله و مجموعه گنجعلیخان و باغ فتح آباد برای برپایی مکان نمایشگاه پیشنهاد شد که مقرر گردید کارگروهی تشکیل و مکان های ذکر شده را از نظر قابلیت برپایی نمایشگاهی و نیز گردش پذیر بودن بالای آن بررسی کند.
  

 


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید : ۲۶۰


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید