حفظ منابع طبیعی و محیط زیست لازمه توسعه پایدار/موسسات توسعه گرا حافظ منابع طبیعی
۱۳۹۵/۱۲/۱۵

حفظ منابع طبیعی و محیط زیست لازمه توسعه پایدار/موسسات توسعه گرا حافظ منابع طبیعی

استاندار کرمان: شعار هفته منابع طبیعی (همیار طبیعت باشیم) نشان می دهد که مشارکت مردم در همه حوزه ها مثل حفظ و توسعه منابع طبیعی بسیار حائز اهمیت است.

استاندار کرمان: شعار هفته منابع طبیعی (همیار طبیعت باشیم) نشان می دهد که مشارکت مردم در همه حوزه ها مثل حفظ و توسعه منابع طبیعی بسیار حائز اهمیت است.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم حسینی صبح یکشنبه پانزدهم اسفند ماه در آیین درختکاری در اولین روز از هفته منابع  طبیعی ضمن گرامیداشت این هفته و اشاره به اهمیت موضوع حفظ منابع طبیعی و محیط زیست، گفت:توسعه پایدارزمانی رخ می دهد که هر اقدامی اعم از فرهنگی، اقتصادی، عمرانی و سازندگی و .. تهدیدی برای نسل های آینده بوجود نیاورد.
وی با تاکید بر اینکه توسعه پایدار و ماندگار تنها با اقدامات دولتی پیش نمی رود، افزود: شعار هفته منابع طبیعی (همیار طبیعت باشیم) نشان می دهد که مشارکت مردم در همه حوزه ها مثل حفظ و توسعه منابع طبیعی بسیار حائز اهمیت است.
استاندار کرمان به مناطق هشتگانه اقتصادی و ورود موسسات بزرگ توسعه گرا افزود:موسسات بزرگ باید در حفظ منابع طبیعی و محیط زیست و توسعه و آبادانی مناطق معین خود تلاش نمایند.
وی گفت: مدیران استان کرمان امید دارند که الگوی کرمان در نهاد اقتصاد مقاومتی به نتیجه مطلوب رسیده و آینده ای درخشان و توسعه پایدار با مشارکت مردم و موسسات غیر دولتی برای استان کرمان رقم بخورد.
رزم حسینی با اشاره به آیین درختکاری و کاشت درختان مناسب آب و هوای استان، بیان داشت: طرح همیاران آب و تغییر الگوی کشت و استفاده از سیستم های نوین در آبیاری می تواند به حفظ مراتع و منابع طبیعی استان کمک شایانی نماید.
وی با اشاره به آموزش های مدارس استان  و اهمیت حفظ و توسعه منابع طبیعی و محیط زیست گفت: طرح کمر بند سبز برای مبارزه با حاشیه نشینی تا کنون بیست کیلومتر پیشرفته و برآورد می شود با احداث ده کیلومتر از این کمر بند سبز  اطراف شهر کرمان در حفظ  کرمان سهیم باشیم.

***منابع طبیعی متعلق به همه نسل ها
در ابتدای این مراسم مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان با اشاره به وجود حدود بیست هزار هکتار جنگل دست ساز در استان کرمان، افزود: در دولت تدبیر و امید سهم مشارکت های مردمی در این حوزه و ساماندهی این مشارکت ها با تاسیس شرکت های فراگیر بهره بردار که تعداد آنها در استان به 18 عدد با حدود 5 هزار عضو به حد اکثر رسیده است.
وی به سایر اقدامات انجام شده در اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان در خصوص تاسیس اتحادیه با پشتوانه مالی بالا،تفکیک و ممیزی اراضی، و حل اختلاف در خصوص اسناد اراضی تفکیک در این دولت که به حدود 4میلیون رسیده اشاره کرد و بیان داشت:در بحث مبارزه با زمین خواری و یگان حفاظت از منابع طبیعی و آبخیزداری و همکاری با سه نهاد بین المللی نیز اقداماتی خوبی صورت گرفته است.
رجبی زاده با تاکید بر اینکه منابع طبیعی متعلق به همه نسل هاست و در صورتی که نمی توانیم بر این منابع بیافزایم، گفت: باید نهایت دقت را در حفظ و نگه داری از آن داشته و به نسل های بعدی تحویل دهیم.
وی افزود: با توجه به اهمیت حفظ و گسترش مراتع و جنگل ها تفاهم نامه همکاری با موسسات ، کارخانه ها و صنایع بزرگ در استان و احداث جنگل ها در اطراف این صنایع منعقد می گردد.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان،  پیش از این مراسم استاندار کرمان ماکت یکی از حوزه های آبخیزداری استان و اقداماتی که این اداره کل برای حفظ مراتع و آبخیزها در استان در قبال حوادث طبیعی از جمله سیل انجام می دهند بازدید و از نمایشگاه عکس اقدامات اداره کل منابع طبیعی بازدید کرد.
حامیان محیط زیست و حافظان منابع طبیعی نیز مورد تقدیر مدیران استان قرار گرفتند.
گفتنی است در پایان این مراسم استاندار کرمان و سایر مسئولان با غرص یک اصله نهال روز درختکاری را گرامی داشتند.
استان کرمان با داشتن 7.2% مراتع کشور و 10% پوشش گیاهی متنوع و 20% بیابان های کشور را دارا می باشد.

 


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید : ۳۴۰


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید