شفافیت اقتصادی، قاچاق کالا را کاهش می دهد
۱۳۹۵/۱۲/۱۶

استاندار کرمان تاکید کرد:

شفافیت اقتصادی، قاچاق کالا را کاهش می دهد

استاندار کرمان گفت: با اصلاح ساختارهای اقتصادی و شفافیت در این حوزه، قاچاق از توجیه اقتصادی خارج می شود و همین امر موجب می شود که کسی به سمت قاچاق کالا نرود.

استاندار کرمان گفت: با اصلاح ساختارهای اقتصادی و شفافیت در این حوزه،  قاچاق از توجیه اقتصادی خارج می شود و همین امر موجب می شود که کسی به سمت قاچاق کالا نرود.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم حسینی پیش از ظهر دوشنبه در کمیته برنامه ریزی، هماهنگی نظارت و مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمان که در سالن پیامبراعظم(ص) استانداری کرمان برگزار شد، افزود: دولت در سال جاری تاکید ویژه ای برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز داشته و در این زمینه توفقیات خوبی حاصل شده است.
وی کاهش حداقل 30 درصدی در قاچاق کالا و ارز در کشور را یکی از اثرات مثبت مبارزه جدی در این حوزه دانست و اظهار کرد: اقدامات اصلاح گرایانه اقتصادی نیز موجب شده که قاچاق توجیهی نداشته باشد و این سیاست باید چندسال ادامه یابد.
استاندار کرمان بیان کرد: سیستم گمرکی نیز بسیار موفق بوده و با ایجاد سامانه الکترونیکی در این حوزه، بخش زیادی از قاچاق کالا کاهش یافته است.
رزم حسینی با اشاره به اینکه موضوع قاچاق کالا با سلامت جامعه در ارتباط است، گفت: دولت به همین دلیل مبارزه جدی را با قاچاق کالا آغاز کرده است و به همین دلیل روند کاهشی در این حوزه آغاز شده است.
وی بیان کرد: استان کرمان در مسیر تزانزیت قاچاق کالا قرار دارد و این میزان کشفیات تنها مربوط به بازار کرمان نیست.
استاندار کرمان گفت: مطمئن هستیم که در سال آینده با برنامه ریزی و پیش بینی می توانیم در حوزه پیشگیری از قاچاق کالا موفق تر عمل کرده و از حجم پرونده های مربوط به این حوزه بکاهیم.
 
*** 668 میلیارد ریال کالای قاچاق در کرمان کشف شد
جانشین فرمانده انتظامی استان کرمان در ادامه با اشاره به اینکه بیش از 11 هزار  و 200 عدد مواد محترقه غیرمجاز نیز در سال جاری کشف شده است، گفت: در 11 ماه سال جاری بیش از 668 میلیارد ریال کالای قاچاق در استان کرمان توسط نیروی انتظامی کشف شده است.
سرهنگ ناصر فرشید افزود: میزان کشفیات کالای قاچاق در تجهیزات پزشکی 326 درصد، آرایشی و بهداشتی 35 درصد، گوشی همراه 288 درصد، میراث فرهنگی و عتیقه جات 12 درصد و منسوجات 691 درصد افزایش داشته است.
وی با اشاره به کشف  یک هزار و 119 دستگاه وسایط نقلیه در 11 ماه امسال، عنوان کرد: میزان کشفیات سوخت قاچاق 57 درصد کاهش داشته است.
 
*** ورود یک هزار و 139 فقره پرونده به تعزیرات حکومتی در سال جاری
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمان در ادامه این جلسه گفت: در سال جاری یک هزار و 139 فقره پرونده مربوط به کالای قاچاق به شعب تعزیرات حکومتی وارد شده که بخش زیادی از آنها توسط پلیس آگاهی کشف شده است.
ارسلان میری با تاکید براینکه تعداد پرونده های ورودی به تعزیرات حکومتی در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 21 فقره کاهش داشته است، افزود: بیشترین اقلام کالای قاچاق کشف شده در سال جاری مربوط به مواد غذایی، برنج، انبه، البسه خاص، لوازم آرایشی و بهداشتی، پارچه و اقلام پزشکی بوده است.
وی خاطرنشان کرد: بالغ بر 108 میلیارد ریال محکومیت در پرونده های مربوط به قاچاق کالا صادر شده است که از این میزان 30 میلیارد ریال تاکنون واصل شده است.
 
*** کرمان پایلوت مبارزه با قاچاق کالا و ارز می شود
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمان نیز در ادامه این جلسه گفت: کرمان به عنوان پایلوت مبارزه با قاچاق کالای کشور در سال 95 در دست بررسی و طرح است.
ابراهیم شهریاری افزود: با اقدامات انجام شده برای جلوگیری از ورود دام قاچاق به استان کرمان نیز از ورود بیماری های واگیر جلوگیری شده است.
وی اظهار داشت: برای تقویت نیروی انتظامی 280 نیرو در سال آینده به نیروی انتظامی در سطح کشور اضافه می شود که اقدام مهمی است.
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمان بر ایجاد انبارهای دپوی کالاهای قاچاق در شهرستان ها تاکید کرد و گفت: بیشترین و بزرگترین امحای قاچاق سیگار با امحای 850 کارتن سیگار در کرمان انجام شده است.
 
*** وضعیت بهداشتی دام و طیور در کرمان بسیار خوب است
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان نیز در ادامه با اشاره به اینکه وضعیت بهداشتی در حوزه دام و طیور استان کرمان بسیار خوب و تحت کنترل است، افزود: در سطح استان کرمان هر دامی که در کشتارگاه ها کشته می شوند هویت دار هستند.
حسین رشیدی با تاکید براینکه 90 درصد دام های شمال استان کرمان شناسنامه دار شده اندف خاطرنشان کرد: حدود 10 هزار نفر شتر نیز در سال جای مورد آزمایش قرار گرفته اند و چنانچه فاقد هر نوع بیماری واگیردار باشند، اجازه انتقال آنها داده می شود.
وی درباره آنفولانزای فوق حاد پرندگان نیز افزود: با وجود اینکه در کشوراز آبان ماه شاهد این بیماری بوده ایم، گفت: اخیرا یک مورد در جیرفت و یک مورد نیز در کرمان شناسایی شد که بلافاصله پنج هزار قطعه مرغ در جیرفت معدوم شدند و در کرمان نیز با همکاری فرماندار کرمان، کارهای لازم در اسرع وقت انجام شد.
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان یادآور شد: زنجیره کامل تولید مرغ را در استان کرمان داریم که نیاز استان را تامین می کند و از شرایط بهداشتی بسیار خوبی نیز برخوردار است.

 


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید : ۲۱۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید