مردم شناخت خوبی از اقدامات اقتصاد مقاومتی در استان دارند
۱۳۹۵/۱۲/۱۶

مردم شناخت خوبی از اقدامات اقتصاد مقاومتی در استان دارند

استاندار کرمان گفت: تلاش های دولت در خصوص مردمی کردن اقتصاد مقاومتی نیز در این نظرسنجی تایید شده است واغلب مردم براینکه پایه اقتصاد مقاومتی مردمی بودن آن است صحه گذاشته اند.


استاندار کرمان گفت: تلاش های دولت در خصوص مردمی کردن اقتصاد مقاومتی نیز در این نظرسنجی تایید شده است واغلب مردم براینکه پایه اقتصاد مقاومتی مردمی بودن آن است صحه گذاشته اند.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم حسینی عصردوشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان درسالن پیامبر اعظم (ص)استانداری کرمان با قدردانی از آیت الله سیدیحیی جعفری ریاست شورای فرهنگ عمومی برای برگزاری این جلسات گفت برگزار شد،: امیدوارم با سلامت ایشان از حضور مستمرایشان در این جلسات استفاده کنیم.
وی از حوزه های علمیه نیز برای توجه به اقتصاد مقاومتی تشکر کرد وافزود: باید از ظرفیت روحانیت برای گسترش فرهنگ اقتصادمقاومتی استفاده کنیم.
رزم حسینی با اشاره به اینکه حجم کار در اقتصاد مقاومتی در استان بسیار زیاد است، خاطرنشان کرد: یک سری اطلاعات در خصوص نیاز به گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی آماده کرده ودراختیار ائمه جمعه وجماعات قراردهیم تا به مردم اطلاع رسانی شود.
رزم حسینی با اشاره به اینکه رویدادهای فرهنگی استان نیز باید مدنظر اعضای شورای فرهنگ عمومی قرار گیرد گفت: با توجه به فعالیت بیش از دو هزار مسجد در استان، ما چندین مسجد در بحث شوراهای اقتصاد مقاومتی فعال کردیم که به زودی گزارشی در این زمینه ارائه می شود.
نماینده عالی دولت در استان ابراز کرد: نظرسنجی انجام شده در خصوص اقتصاد مقاومتی انجام که بین 320نفر مدیران ومردم در طبقات مختلف نظرسنجی انجام وجامعه آماری از طبقات مختلف وسنین وتحصیلات مختلف بوده است نشان می دهد
94درصد مخاطبان نظرسنجی اقتصاد مقاومتی رامخالف اقتصاد ریاضتی می دانند.
رزم حسینی اظهار کرد: تلاش های دولت در خصوص مردمی کردن اقتصاد مقاومتی نیز در این نظرسنجی تایید شده است واغلب مردم براینکه پایه اقتصاد مقاومتی مردمی بودن آن است صحه گذاشته اند.
استاندار کرمان همچنین اطلاع مردم استان از برنامه های اقتصاد مقاومتی را 60درصد ذکر کرد وگفت: 90درصد مردم دراین نظرسنجی اعلام کرده اند که از پایلوت بودن استان برای اقتصاد مقاومتی باخبرند.
رزم حسینی با بیان اینکه 83درصد مردم در این نظرسنجی برلزوم گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی تاکید کرده اند گفت: این نظرسنجی نشان می دهد استان کرمان قابلیت این را داشت که پایلوت اقتصاد مقاومتی باشد.
نماینده دولت در استان اظهار کرد: اطلاع رسانی درخصوص اقتصاد مقاومتی و کارهای انجام شده به بهترین نحو و در سطح گسترده انجام گیرد.
وی گفت: شورای فرهنگ عمومی باید دبیرخانه ای برای ایجاد خوراک خوب برای مردم رسانه ها ودیگر مخاطبان خود فعال کند.
 
 
*** معین فرهنگی برای استان های کشور انتخاب شده است
مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان کرمان دراین جلسه بااشاره به محوریت آسیب های اجتماعی در برنامه شورای فرهنگ عمومی استان در سال 96واشاره به مصوبه های شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: در ده ماهه اخیر 5جلسه شورای فرهنگ عمومی برگزارو 18موضوع بررسی شده که 22مصوبه داشته است.
وی با اشاره به انتخاب معین فرهنگی برای استان های مختلف کشور توسط شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: دکتر طه هاشمی معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد کشور معین استان کرمان انتخاب شده واز سال 96درجلسات شورای فرهنگ عمومی حضور می یابد.
 
 
وی افزود: جا دارد برای ارائه اولویت های پیشنهادی دستگاههایی چون دانشگاه علوم پزشکی، تبلیغات اسلامی ،جهاد دانشگاهی،امور کتابخانه ها ،صداوسیما واستانداری واداره امور اجتماعی استانداری و سپاه ثارالله قدردانی شود.
وی یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی را روحانیت دانست و گفت: دستور کار این جلسه را تشریح  برنامه های حوزه های علمیه استان در راستای فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی می باشد.
 
حجت الاسلام الله وردی ریاست حوزه های علمیه استان در این جلسه با اشاره به توصیه های امیرالمومنین درخصوص اقتصاد در نوشتن ،گفت: بعد از فرمایشات رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی در ساختار مدیریت حوزه های علمیه کشور مرکز مطالعات اقتصاد مقاومتی تاسیس ویکی از اساتید این مرکز رئیس این مرکز معرفی شد.
وی افزود: مدیریت حوزه های علمیه استان نیز در این راستا 5برنامه داشته که 3مورد جنبه نظری و دو مورد جنبه عملی  دارد.
حجت الاسلام الله وردی تصریح کرد: ارائه توصیه های اقتصاد مقاومتی رهبر در نمایشگاه قرآنی، توزیع بروشورهای تاثیرنقش روحانیت در گفتمان سازی بین 150روحانی مبلغ در روستاها ومعرفی مقالات و منابع در خصوص اقتصاد مقاومتی از اقدامات نظری ما بود .
 
وی جنبه های عملی انجام شده توسط طلاب را ورود عملی برخی مبلغین هجرت به طرح های پرورش دام وکشاورزی و زنبورداری ذکرکرد وگفت: انجام این فعالیت ها به گونه ای  بوده که برخی همسران مبلغین نیز با تهیه نان مصرفی شان را در خانه الگوی دیگر بانوان شدند.
وی خرید تجهیزات حوزه های علمیه از کالاهای ایرانی را از دیگر مصادیق این کار دانست.
مدیرحوزه های عملیه استان گفت: اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبر جدا از اسلام نیست دین اسلام مستقیم وغیرمستقیم به این موضوع اشاره دارد،اسلام توزیع عادلانه ثروت را تبیین کرده وقصد قربت در پرداخت خمس ودیگر پرداختها نشان از اخلاقی بودن برنامه های اقتصادی درآئین دینی ماست.
وی با اشاره ما بیشتر به گفتمان سازی و ارائه مطالب به طلاب پرداختیم،از ورود مبلغین به کارهای اقتصادی خبرداد وگفت: همین موضوع باعث می شود مردم بیشتر جذب فعالیت های اقتصادی شوندو الگو بگیرند.
 
جهانگیری دبیرکمیته گفتمان سازی وفرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی در این جلسه از شروع فعالیت های این کمیته از ابتدای سال خبرداد وگفت: برای اجرایی کردن مفاد اقتصاد مقاومتی طبق بیان رهبر مردم باید آگاه شده ومطالبه گرباشند .
وی اظهار کرد: گروه گفتمان سازی یکی از گروههای 30گانه زیرمجموعه ستاد اقتصاد مقاومتی است و6جلسه تاکنون برگزار کرده است.
دبیرکمیته گفتمان سازی وفرهنگ سازی اقتصاد افزود: 12دستگاه عضو این کمیته هستند ،6پروژه ملی و24پروژه استانی در این گروه تصویب و به تایید ستاد اقتصاد مقاومتی استان رسیده است.
جهانگیری گفت: وقتی فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی مدنظر باشد در خصوص باورها ونگرش ورفتار باید کار کنیم در نتیجه در دیگر گروههای زیرمجموعه کمیته نیز اقداماتی انجام شده است ومصوبه هایی داشته اند.
وی آموزش را در جذب حداکثری برای اجرای برنامه ها موثر دانست وگفت: پروژه های گروه توانمند سازی این کمیته برمبنای مهارت ،ارتقا دانش علمی وتحول ذهنی برای درک بهتر اهمیت اقتصاد مقاومتی استوار است.
وی ازپیشرفت 70درصدی پروژه های گروه گفتمان سازی کمیته ذکرشده خبرداد.
وی از فعالیت صدا وسیما در راستای اهداف این کمیته خبرداد وگفت:13هزار دقیقه برنامه در سال 95برنامه هدف گذاری شده که 17هزار و700دقیقه عمل داشته است و111دصد پیشرفت داشته است.
جهانگیری از فعالیت پروژه های آموزش وپرورش در این کمیته خبرداد وافزود: دانشگاههای استان دو پروژه داشتند که 95درصد انجام شده است که علوم پزشکی در اقتصاد مقاومتی بیش از 10هزار نفر را آموزش داده است .
وی از اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی دراداره کل تبلیغات اسلامی استان درقالب دو همایش در جنوب وشمال استان خبرداد.
دبیرکمیته گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی ازبرگزاری تالارهای گفتگواقتصاد مقاومتی وحمایت از تولیدات رسانه ای وهمایش مستند سازی تجربیات درخصوص اقتصاد مقاومتی توسط اداره فرهنگ وارشاد اسلامی درشمال وجنوب استان خبرداد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز برمحوریت مساجد برآموزش تولیدهای اقتصادی نظیر تولید جانمازهای پته ودیگر هنرهای اینچنینی تاکید کرد.
وی گفت: باید مردم کرمان را درخصوص تولیدات کرمان آگاهی داده وزمینه استفاده از این کالاها را فراهم کنیم وائمه جماعات دراین زمینه به نمازگزاران راهنمایی داده وبه ارتقا اقتصاد مقاومتی متناسب با فرهنگ دینی کمک کنند.

درادامه به برگزاری جشنواره خشت اول با محوریت آسیب های اجتماعی اشاره شد.
سیدجواد اوحدی دبیرجشنواره خشت اول گفت: دراین جشنواره 25اثر از دیگر استانها ودو اثر از خارج کشور درجشنواره داشتیم.
وی هدف از برگزاری جشنواره را تاثیرگذاری برفعالیت های فرهنگی وهنری دانست وگفت: امیدواریم این جشنواره در سالهای آتی نیز به فعالیت خود ادامه دهد.
وی تصریح کرد: طرح را برای گسترده شدن به شورای فرهنگ عمومی آوردیم تا با تصویب این شورا در سالهای آینده وبا همکاری ومشارکت اعضای شورا درجشنواره های بعدی استفاده شود.
اوحدی تاکید کرد: در سالهای آتی فراخوان ملی برای جشنواره خواهیم داشت وتلاش می شود در سطح کیفی بالاتری وبا افزایش رشته های رقابتی این جشنواره را برگزار کنیم .
وی از برپایی نمایشگاه عکس های ارسالی به این جشنواره در شهرستان های مختلف استان  بعد از تعطیلات نوروزی خبردادوگفت: برپایی کارگاههای تخصصی نیز به عنوان فعالیت های جنبی این نمایشگاهها مدنظراست.
مهدی صدفی رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان نیز گفت:در دهه فجر امسال 4هزار برنامه فرهنگی برگزار شد ولی شورای فرهنگ عمومی کمتر به انتشار اخبار فرهنگی اقدام کرده است.

بصیری معاون دانشگاه باهنر نیز با اشاره به برگزاری کنگره ادبیات پایداری در استان گفت: کرمان بنیان گذار ادبیات پایداری در کل کشور بده واین کنگره دو سالانه  بوده ودرهر دوره ای 50مقاله به کنگره ارائه می شود.
وی افزود: ما برای اولین بارکرسی ادبیات پایداری را در دانشگاه باهنر راه اندازی کردیم که در 50دانشگاه کشورنیز این کرسی  برگزار می شود.
وی با اشاره به تشییع 18شهید گمنام نیز امسال همزمان با برپایی کنگره ادبیات پایداری اظهار کرد: بعد از این کنگره  سهمیه راهیان نور دانشگاه پرشده وتمام دانشجویان سال اولی است که به این اردو می روند وازتاثیربالای کنگره این بود که اشتیاق دانشجویان بعد از برپایی کنگره برای رفتن به اردو راهیان نور زیاد شده است.
وی خاطرنشان کرد: امسال 1هزار نخبه دانشجوی کشوررا میزبانی کردیم وتاکید برراه اندازی شرکت های دانش بنیان شد،که به دنبال آن 35شرکت دانش بنیان با این دانشجو یان قرار داد بستند.

 


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید : ۴۸۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید