توانمندسازی مددجویان، اقدام ماندگار کمیته امداد حضرت امام(ره)
۱۳۹۵/۱۲/۱۸

استاندار کرمان:

توانمندسازی مددجویان، اقدام ماندگار کمیته امداد حضرت امام(ره)

استاندار کرمان توانمندسازی را یکی از اهداف تاسیس کمیته امداد حضرت امام(ره) دانست و یادآورشد: کمیته امداد حضرت امام(ره) به سمت توانمندسازی اقشار کم درآمد و آسیب دیده گام بردارد که خوشبختانه استان کرمان به این سمت حرکت نموده است.

استاندار کرمان توانمندسازی را یکی از اهداف تاسیس کمیته امداد حضرت امام(ره) دانست و یادآورشد: کمیته امداد حضرت امام(ره) به سمت توانمندسازی اقشار کم درآمد و آسیب دیده گام بردارد که خوشبختانه استان کرمان به این سمت حرکت نموده است.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم حسینی ظهر چهارشنبه در دیدار مدیرکل و مسئولین کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره)، ضمن تبریک هفته احسان و نیکوکاری و سالروز تاسیس کمیته امداد، افزود: کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) یکی از میراث ارزشمند حضرت امام(ره) می باشد.
وی توانمندسازی را یکی از اهداف تاسیس کمیته امداد حضرت امام(ره) دانست و یادآورشد: کمیته امداد حضرت امام(ره) به سمت توانمندسازی اقشار کم درآمد و آسیب دیده گام بردارد که خوشبختانه استان کرمان به این سمت حرکت نموده است.
استاندار کرمان با تاکید براینکه کرمان توانسته است با همکاری موسسات هجده گانه اقتصادی و استفاده از استعدادها و ظرفیت های خود مردم در راستای ارتقای سطح رفاه زندگی مردم گام بردارد، خاطرنشان کرد: پرداخت یارانه و کمک های امدادی در جهت ارتقاء سطح رفاه مردم موثر واقع نخواهد شد.
وی به تغییر نگاه مردم در شهرستان قلعه گنج اشاره و تصریح کرد: اکنون نگاه مردم شهرستان قلعه گنج به سمت ایجاد اشتغال و کارآفرینی سوق یافته است بگونه ای که روستای کشمیران که در دولت گذشته خواستار بود تا از حوزه استحفاظی شهرستان قلعه گنج خارج شود، امروز دوباره خواستار برگشت می باشند.
استاندار کرمان با اشاره به طرح استعدادسنجی در استان کرمان و شناسایی 60 درصد از مددجویان توانای کار، افزود: کمیته امداد حضرت امام(ره) می تواند با ارائه توزیع جغرافیایی مطالعات استعدادیابی، برنامه ریزی لازم را در این جهت انجام دهد.
رزم حسینی گفت: می توان با رفتارمان به گونه ای اقدام کنیم تا مردم ارزش خود را در اشتغال و بهره وری ارتقاء دهند که در این راستا اقداماتی در سطح استان کرمان در جهت توانمندسازی مناطق انجام گرفته که یک پروسه بلندمدت است.
 
****شناسایی بیش از 60 درصد از افراد توانای کار در استان کرمان
مدیرکل کمیته امداد حضرت امام(ره) استان کرمان نیز در ادامه این دیدار با اشاره به اینکه در سطح استان بیش از صد هزار خانوار در پوشش کمیته امداد می باشند و مستمری دریافت می نمایند، یادآورشد: در اقدامات صورت گرفته، این آمار کاهش یافته و به 90 هزار خانوار رسیده است.
صادقی با اشاره به اجرای طرح استعدادسنجی در استان کرمان و اجرایی شدن آن به صورت پایلوت، تصریح کرد: بیش از 60 درصد از افراد توانایی انجام کار دارند و علارغم اینکه خودکفایی بیش از 5 هزار خانواده به استان ابلاغ شده بود، این آمار به پنج هزار و 400 خانوار رسیده است.
وی از تزریق 10 هزار جهیزیه متشکل از 15 قلم کالای اساسی به استان کرمان خبر داد و خاطرنشان کرد: هفت هزار دانشجو و 19 هزار دانش آموز که اغلب از نخبگان هستند، در استان کرمان تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام(ره) هستند و از خدمات استفاده می کنند.
مدیرکل کمیته امداد حضرت امام(ره) استان کرمان به جذب 49 میلیارد تومان از تسهیلات خوداشتغالی از سوی کمیته امداد  اشاره کرد و گفت: کمیته امداد استان کرمان سال گذشته تنها 68 درصد از اعتبارات را جذب کرد و این در حالیست که طی حمایت های استاندار کرمان، امسال بیش از 80 درصد اعتبارات جذب شده است.

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، از سال 1369 هر سال در اسفند ماه و در آستانه عید نوروز و بهار طبیعت ، مردم مهربان و نیکوکار کشور ما همزمان با هفته احسان و نیکوکاری در 14 اسفند در همایشی عظیم که تبلور نوع دوستی، نیکوکاری و مهرورزی آنان است، دست های پر محبت و عاطفه خویش را بر سر خانواده های نیازمند و کودکانشان می کشند.
هفته نیکوکاری (از چهاردهم تا بیست و یکم اسفندماه) به منظور جذب کمکها و هدایای مردم به خانواده های محروم و نیازمند برگزار می شود که جمع آوری و توزیع آن توسط کمیته امداد صورت می گیرد.
جشن نیکوکاری صرف نظر از هدایایی که طی آن جمع آوری می شود به لحاظ معنوی، اجتماعی و فرهنگی دارای کارکردهای ویژه ای است که از جمله آنها می توان به گسترش و تقویت هرچه بیشتر فرهنگ احسان و انفاق، کمک به همنوع و انسجام اجتماعی اشاره کرد.
 نوع دوستی و کمک به همنوع از دیدگاه آیین الهی و جهانی اسلام امری ذاتی و فطری است. در واقع خداوند متعال تمایل به کمک کردن به همنوعان را به صورت یک شناخت در قلب هر بشری الهام کرده است . بدین مفهوم که عمل نیکوکاری به صورت نور الهی در قلب و سرشت انسان وجود دارد.

 


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید : ۱۷۱


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید