ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دستوری و صرفا دولتی نیست
۱۳۹۵/۱۲/۱۸

استاندار کرمان:

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دستوری و صرفا دولتی نیست

استاندار کرمان با تاکید براینکه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دستوری و صرفا دولتی نیست، گفت: امروز نیز همچون سه دهه گذشته نیازمند ترویج بیشتر فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه می باشیم.

استاندار کرمان با تاکید براینکه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دستوری و صرفا دولتی نیست، گفت: امروز نیز همچون سه دهه گذشته نیازمند ترویج بیشتر فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه می باشیم.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم حسینی بعد از ظهر چهارشنبه در شورای استانی ایثار و شهادت کرمان که در سالن پیامبراعظم(ص) استانداری برگزار شد، با تاکید براینکه فرهنگ ایثار و شهادت، با انقلاب اسلامی عجین شده و طلوع انقلاب اسلامی همراه با گذشت، فداکاری و ریسک بوده است، افزود: تاریخ معاصر ایران نشان می دهد که در هیچ دوره ای از تاریخ، مانند دوران طلایی دفاع مقدس ملت ایران دفاع نکردند.
وی با اشاره به اینکه امروز نیز همچون سه دهه گذشته نیازمند ترویج بیشتر فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه می باشیم، خاطرنشان کرد: در جنگی که به کشور ما تحمیل شد، ملت ایران مجبور به دفاع شد و رزمندگان، بسیج، ارتش، سپاه و مردم درگیر قیام ملی برای دفاع از کشور شدند.
 استاندار کرمان هدف از شورای سیاست گذاری فرهنگ ایثار و شهادت را ترویج این فرهنگ در بین جوانان و نوجوانان دانست و یادآورشد: با همکاری همه دستگاه های اجرایی، این فرهنگ با جذابیت هایی که دارد، همچون دوران دفاع مقدس باید از مدارس و مساجد آغاز شود.
رزم حسینی با اشاره به اقدامات ارزشمند استان کرمان در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت، تصریح کرد: ایجاد بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس به ابتکار سردار سلیمانی در کرمان و همچنین تدوین نقش استان در دفاع مقدس و جمع آوری خاطرات و وصایای شهدا از جمله اقدامات کم نظیری کشور است که در استان کرمان در حال اجراست.
وی به برتری ویژه کرمان در این حوزه ها نسبت به سایر استان های کشور، گفت: سردار حاج قاسم سلیمانی در خارج از کشور از مرزهای جمهوری اسلامی دفاع می کند و عمق فرهنگ انقلاب اسلامی را به بیرون از مرزها برده است که پیشگامی این امر مهم نیز، از آن کرمانی ها و سردار سلیمانی است.
استاندار کرمان در ادامه از بهره برداری نماد ایثارگران در آینده ای نزدیک خبر داد و افزود: گلزار شهداء قبرستان نیست بنابراین نماد ایثارگران را در استان کرمان احیاء کردیم تا همگان به ایثار و شهیدان این سرزمین تعظیم نمایند.
رزم حسینی با تاکید براینکه باید دسترسی آسان به گلزار شهداء برای همگان بویژه گردگشران خارجی وجود داشته باشد، خاطر نشان کرد: با احیای نماد ایثارگران، گردشگران داخلی و خارجی متوجه می شوند که فرزندان این ملت چه فداکاری هایی را بدون هیچ چشم داشتبلکه مشتاقانه برای دفاع از سرزمین خود انجام داده اند.
وی یادآورشد: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دستوری و صرفا دولتی نیست بلکه به مثابه ترویج فرهنگ اسلامی است که نباید در آن اکراه وجود داشته باشد بنابراین با رفتار و کردارمان به گونه ای عمل نمائیم تا مردم و جوانان مشتاقانه در این راستا حرکت کنند.
 
**** رونمائی از دفتر اول وصایای شهدا، با چاپ 106 وصیت نامه
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان گفت: 2 هزار وصیت نامه شهدای استان کرمان ویرایش و به تهران ارسال شده که قرار است در 20 جلد چاپ شود.
محمدرضا حسنی سعدی با اشاره به رونمائی از دفتر اول با چاپ 106 وصیت نامه شهدا به عنوان کتب مرجع از سوی استاندار کرمان ، افزود: پروژه نورپردازی گلزار شهدای کرمان با نصب هزار و 500 چراغ ال.ای.دی در کف، 700 چراغ بر دیواره ها، 8 دستگاه پخش نور و ... آماده افتتاح است و به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.
وی از برگزاری سالانه 400 یادواره شهداء در استان کرمان خبر داد و یادآورشد: امید می رود پیشنهادات برای کیفی‌بخشی به یادواره شهدا هر چه سریع تر به دبیرخانه اشورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان ارسال گردد.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان، دیدار با خانواده معظم شهداء، به ویژه خانواده شهدای ساکن در مناطق محروم را از برنامه‌های 22 اسفند سالروز شهدا در کرمان عنوان کرد و گفت: طی یکسال گذشته 206 نفر از خانواده معظم شهداء(پدر و مادر) در سطح استان کرمان به فرزندان شهیدشان پیوستند.
حسنی سعدی با تاکید براینکه به مناسبت 22 اسفند سالروز شهداء در استان کرمان تاکنون بیش از 3 هزار دیدار با خانواده معظم شهدا صورت گرفته است، تصریح کرد: استان کرمان بر اساس مطالعات شورای فرهنگ عمومی کشور رتبه نخست زیارت قبور شهداء توسط مردم را دارد.
 
**** مصاحبه با بیش از 10 هزار نفر از رزمندگان استان کرمان
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه از مجموع شش هزار و 500 شهید در استان کرمان برای 150 شهید کتاب نوشته شده است، گفت: تاکنون با 10 هزار نفر از رزمندگان استان مصاحبه شده که کمتر از 10 درصد از این افراد است و این در حالیست که بخشی از این مصاحبه ها موردی بوده و کامل نیست.
ابوالحسنی به پیشرو بودن استان کرمان درحفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس نسبت به سایر استان های کشور اشاره کرد و افزود: امروز هر حرکتی که در حوزه مقاومت در جهان انجام می شود، آثاری از دفاع مقدس در آن حوزه تاثیر دارد که در این راستا تدوین نقش استان کرمان در دفاع مقدس و انقلاب اسلامی در قالب 128 پروژه در حال انجام است.
 
**** مطالبات ایثارگران باید طی دو سال پرداخت شود
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه مصوبات با موضوع طبقات محروم، روستاییان، کشاورزان و ایثارگران با بیشترین رای در مجلس شورای اسلامی تصویب می‌شود، گفت: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت مورد تاکید مجلس شورای اسلامی است.
 محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به اینکه وزارت آموزش و پرورش طی یکسال آینده باید نسبت به معرفی قهرمانان ایثار و شهادت در کتب درسی و آموزشی اقدام کند، افزود: صدا و سیما نیز مکلف است، 10 درصد برنامه‌ها را به موضوع ایثار و شهادت اختصاص دهد و دولت نیز باید هزینه ساماندهی گلزارهای شهدا را تامین کند.
وی با تاکید براینکه مطالبات ایثارگران باید طی دو سال پرداخت شود، خاطرنشان کرد: دولت باید برنامه‌های شاخص ایثار، جهاد و شهادت از جمله راهیان نور را در سرفصل بودجه قرار دهد و نشان ملی ایثار نیز به خانواده ایثارگران اهدا شود.
 
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، در ادامه این جلسه استاندار کرمان از دفتر اول وصایای شهدا با چاپ 106 وصیت نامه از مجموع 2 هزار وصیت نامه شهدای استان کرمان رونمائی کرد.

 


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید : ۲۱۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید