جلوگیری از فروش محصولات خام با احداث کارخانه فرآوری کرومیت
۱۳۹۵/۱۲/۱۹

استاندار کرمان:

جلوگیری از فروش محصولات خام با احداث کارخانه فرآوری کرومیت

استاندار کرمان گفت: با احداث نخستین کارخانه فرآوری کرومیت در شهرستان ارزوئیه می توان از صادرات و فروش کرومیت به صورت خام از منطقه جلوگیری کرد.

 

 

استاندار کرمان گفت: با احداث نخستین کارخانه فرآوری کرومیت در شهرستان ارزوئیه می توان از صادرات و فروش کرومیت به صورت خام از منطقه جلوگیری کرد.

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم حسینی بعد از ظهر پنجشنبه در جلسه اقتصاد مقاومتی (گام دوم مثلث توسعه) شهرستان ارزوئیه، به راه اندازی مجدد کارخانه کرک و کلنگ زنی هتل به عنوان دو پروژه بزرگ در شهرستان بافت اشاره کرد و افزود: آثار اقتصاد مقاومتی در استان کرمان قابل مشاهده است.

وی  با اشاره به راه اندازی کارخانه فولاد بافت با حجم سرمایه گذاری بیش از 2 هزار میلیارد تومان، یادآورشد: بخشی از بهره وری منطقه و تولید بذر کشور در ارزوئیه است که در این راستا یکپارچه سازی اراضی زراعی به عنوان یکی از کارهای سیار خوب شهرستان ارزوئیه در سطح 2 هزار هکتار صورت گرفته است.

نماینده عالی دولت یازدهم در استان کرمان تصریح کرد: امید می رود نخستین کارخانه فرآوری کرومیت در شهرستان ارزوئیه احداث شده و از صادرات و فروش کرومیت به صورت خام از منطقه جلوگیری شود.

رزم حسینی خاطرنشان کرد: کرومیت تنها به فروکروم نیست و ارزش افزوده های دیگری نیز دارد که می تواند مورد بهره برداری قرار گیرد.

** مستثنیات اراضی کشاورزی تعیین و تکلیف شوند

نماینده مردم شهرستان های بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این جلسه با تاکید براینکه ایده های استاندار کرمان به عنوان حرکت جدی موجب رونق حوزه اقتصادی در منطقه شده است، گفت: برای نخستین بار دو هزار هکتار از اراضی کاشورزی در منطقه به آبیاری تحت فشار مجهز شده اند.

علیبرز بختیاری با اشاره به اینکه توسعه شهری و اقتصادی باید از روستا آغاز شود، افزود: یکی از مشکلات جدی منطقه به ویژه شهرستان ارزوئیه، وضعیت نامشخص اسناد اراضی در بُعد روستایی و عشایری است.

وی با اشاره به اینکه اسکان عشایر در منطقه که مجوز چاه و بهره برداری دریافت کرده اند، اکنون پس از گذشت 40 سال با مشکلاتی مواجه هستند، یادآورشد: حتی در سال های پس از انقلاب اسلامی، اراضی به صورت رسمی واگذار شده که هم اکنون با مشکل سند مواجه هستند.

****وجود 60 درصد کرومیت منطقه در شهرستان ارزوئیه

فرماندار ارزوئیه نیز در ادامه این جلسه با اشاره به وجود 60 طرح در بخش دولتی حوزه اقتصاد مقاومتی با 50 درصد پیشرفت فیزیکی در این شهرستان، تصریح کرد: هشت طرح در این منطقه دارای پیشرفت 100 درصدی و 17 طرح بالای 20 درصد پیشرفت فیزیکی می باشند.

منظری توکلی از وجود 60 درصد کرومیت منطقه در شهرستان ارزوئیه خبر داد و در این راستا خواستار احداث کارخانه فروکروم شد و افزود: با توجه به ذخایر کرومیت، انتظار می رود مسئولین نسبت به جذب سرمایه گذاری در این منطقه توجه ویژه داشته باشند.

****73 پروژه اقتصاد مقاومتی در شهرستان ارزوئیه

رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمان با اشاره به برگزاری شصت و یکمین جلسه اقتصاد مقاومتی استان کرمان در شهرستان ارزوئیه، گفت: 73 پروژه اقتصاد مقاومتی در شهرستان ارزوئیه وجود دارد که 33 پروژه ملی است که بیش از 73 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

جعفر رودری با تاکید براینکه هفت پروژه نیمه تمام قابل واگذاری در شهرستان ارزوئیه شناسایی شده که سه مورد با 770 میلیون تومان اعتبار واگذار شده است، یادآورشد: از مجموع 24 طرح ثبت نامی متقاضی دریافت تسهیلات رفع موانع تولید، هشت مورد به بانک معرفی و 4 مورد با 3 میلیارد و 600 تومان تسهیلات دریافت نموده اند.

****با توجه به ایجاد صنایع فرآوری، از فروش کرومیت خام جلوگیری شود

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه طی 60 سال گذشته هیچ اقدامی در خصوص فرآوری کرومیت در استان کرمان اتفاق نیفتاده است، خاطرنشان کرد: طی دو سال گذشته با پیگیری های مدیریت استان، صنایع فرآوری کرومیت در استان کرمان اجرا شده است.

مهدی حسینی نژاد از احداث کارخانه فرآوری کرومیت با ظرفیت 200 هزار تن در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان خبر داد و گفت: فاز نخست این کارخانه با ظرفیت 60 هزار تن آماده افتتاح می باشد.

وی با اشاره به اینکه برای خوراک کارخانه فرآوری کرومیت نزدیک به 350 هزار تن کرومیت خام نیاز است، افزود: عیار کرومیت منطقه ارزوئیه و اسفندقه نزدیک به 38 تا 42 درصد می باشد و اکنون نزدیک به 40 هزار تن استخراج معادن این منطقه است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با تاکید براینکه پتانسیل اکتشاف کرومیت در هزار و 200 کیلومتر وجود دارد، یادآورشد: در حال حاضر قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با همکاری شرکت معادن اسفندقه نزدیک به 350 کیلومتر مربع را در حال اکتشاف جدید دارند و امید می رود با ایجاد صنایع فرآوری، از فروش خام مواد از منطقه جلوگیری شود.

****تجهیز 750 هکتار از مزارع استان به سیستم آبیاری نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در این جلسه با اشاره به اینکه  شهرستان ارزوئیه نزدیک به 53 هزار هکتار سطح زیرکشت انواع محصولات کشاورزی را دارد، گفت: عمده سطح زیرکشت زراعی شهرستان ارزوئیه گندم است و بیش از 18 هزار هکتار سطح زیرکشت این محصول می باشد که سالانه 76 هزار تن تولید می شود.

عباس سعیدی با اشاره به اجرای طرح همیاران آب در شهرستان اروزئیه، افزود: از اوایل انقلاب تا سال 92 در این شهرستان نزدیک به 6 هزار هکتار آبیاری تحت فشار اجرا شده بود که از سال 92 تا امروز 3 هزار و 750 هکتار از مزارع به این سیستم آبیاری نوین مجهز شده اند.

 

 

 

 


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید : ۲۶۳


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید