پسته باید تبدیل به بورس منطقه ای شود/قیمت پسته جهانی باید از ایران تعیین شود
۱۳۹۵/۱۲/۲۱

استاندار کرمان:

پسته باید تبدیل به بورس منطقه ای شود/قیمت پسته جهانی باید از ایران تعیین شود

استاندارکرمان از راه اندازی بازار بورس رفسنجان به عنوان اقدامی مبارک یاد کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم بورس منطقه ای را در ایران محقق کنیم تا قیمت پسته جهان از ایران تعیین شود.

 استاندارکرمان از راه اندازی بازار بورس رفسنجان به عنوان اقدامی مبارک یاد کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم بورس منطقه ای را در ایران محقق کنیم تا قیمت پسته جهان از ایران تعیین شود.
 
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم حسینی در آئین آغاز به کار تالار تخصصی معاملات پسته در بورس کالای ایران افزود: راه اندازی بورس های پسته و خرما از مصوبات سفر ریاست جمهوری بوده است که خوشبختانه تاکنون بورس پسته راه اندازی شده است.
 
وی نوسازی شرکت تعاونی پسته رفسنجان را یکی از رسالت های شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته شهرستان رفسنجان برشمرد و ادامه داد: بورس پسته باید بورس منطقه ای شده و به تولیدگنندگان جهانی متصل باشد.
 
وی اظهار داشت: با نرخ های موجود موفق به پایداری بورس پسته نخواهیم شد و شرکت تعاونی پسته که حیات جدیدی را پیدا کرده است باید با راه اندازی بورس به بازار جهانی بپیوندد.
 
وی گفت: انبار کردن پسته در انبارها منجر به موفقیت بورس پسته نمی شود و همه باید در
این زمینه همکاری لازم را داشته باشد.
 
رزم حسینی افزود: می توان با بورس های بین المللی تعاملات را ایجاد کرد تا ریسک خریداران ، فروشندگان و تولیدکنندگان کاهش یابد و این تجربه خوب در دنیا در دست انجام است.
وی یادآور شد: انشاالله بورس خرما را نیز در شهرستان بم راه اندازی خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه استان کرمان با شعار ولایت و توسعه مدیریت می شود، گفت: همدلی بسیار خوبی در استان کرمان وجود دارد و با تحقق مثلث توسعه اقتصادی، همکاری بسیار خوبی در بین مجموعه های استان کرمان ایجاد شده است.
 
استاندارکرمان تاکید کرد: فضای انتخابات، فضای رقابت است اما پس از آن باید همدلی ایجاد شده و همه با هم برای توسعه استان گام برداریم.
 
وی درادامه تصریح کرد: ظرفیت ها و تعاملات بسیار خوبی در استان کرمان برای تحقق اقتصاد مقاومتی وجود دارد که باید از آنها به بهترین شکل استفاده کرد.
رزم حسینی تاکید کرد: نتایج اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان کرمان قابل مشاهده است و می توان آن را به همه افرادعلاقه مند نشان داد.
 
وی گفت: امروز موسسات بزرگ مسئولیت مردمی کردن توسعه را بر عهده گرفته اند و
این اقدام بسیار خوبی است.
 
در ادامه این نشست نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: بیشترین ارزآوری بعد از نفت
مربوط به پسته است و از این رو این محصول ارزش بسیار زیادی دارد.
 
احمد انارکی محمدی اظهار داشت: نیمی از ارز ورودی به کشور از محل پسته است و راه اندازی تالار بورس در رفسنجان، با یک نگاه ویژه می تواند رسالت اصلی خود را در سطح کشورانجام دهد.
 
وی ادامه داد: شرکتی که از سال 42 راه اندازی شده است اکنون 75 هزار عضو دارد که همه این افراد به صورت اعتقادی با این شرکت همکاری می کنند زیرا بزرگانی چون آیت الله هاشمیان در راس این شرکت بوده اند
 
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه در بحث بورس تعهدات خوبی را در برنامه ششم پذیرفته ایم، عنوان کرد: با توجه به اینکه قیمت پسته از رفسنجان آغاز می شده است، بورس تعهدات این حوزه را قبول کرده و راه اندازی بورس کار نظارت بر بازار را بیشتر می کند.
وی یادآور شد: نبود بورس پسته موجب صادرات برخی پسته های نامناسب و از دست دادن برخی بازارها شده است که با راه اندازی بورس پسته این مشکلات برطرف می شود.
 
انارکی گفت: در حوزه صادرات پسته ارائه حمایت های مالی و مشوق های صاراتی بسیار مورد تاکید است.
 
در ادامه نماینده عالی شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته شهرستان رفسنجان  نیز با اشاره به اینکه این بورس پسته از یکسالقبل با پیشنهاد نمایندگان مجلس به ویژه آقای محمدی انارکی مطرح شد، گفت: راه اندازی این بورس کار جدیدی است.
 
هاشمیان با اشاره به اینکه مشکل اصلی پسته نقدینگی آن است، گفت: بحث اصلی درصادرات پسته بازار خارجی است که در این زمینه تداوم صادرات کالا ارزش بسیار زیادی دارد.
 
 
وی بیان کرد: 80 درصد محصول پسته باید صادر شده و به فروش برسد و در این رابطه انسجام داخلی و خارجی بسیار مهم است.
 
نماینده عالی شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته شهرستان رفسنجان  گفت: راه اندازی بورس پسته کاری نو است و برای
اولین بار انجام شده است.
 
 
هاشمیان با بیان اینکه راه اندازی بورس پسته ایران در جای جای دنیا مورد توجه قرار گرفته است، گفت: ماهیت بورس این است که قیمت واقعی پسته و بازار عرضه و تقاضا را مشخص کند تا افرادی پسته را با قیمت ارزان ازکشاورزان نخرند و آن را به هزینه بالایی بفروشند.
 
وی با اشاره به اینکه مشکل نقدینگی پسته با همت استاندار کرمان تاحدودی حل شده است، گفت:استاندار کرمان در عرصه های مختلف از جمله در تحقق اقتصاد مقاومتی از استانداران برتر کشور هستند.
 
وی خاطرنشان کرد: در دیداری که با آیت الله هاشمی رفسنجانی داشتم ایشان فرمودند که استاندار کرمان بسیار زحمت می کشند.
 

 


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید : ۲۵۸


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید