تکریم سالمندان و برخورد با متکدیان فرهنگ سازی عمومی میخواهد
۱۳۹۵/۱۲/۲۲

معاون استاندار کرمان:

تکریم سالمندان و برخورد با متکدیان فرهنگ سازی عمومی میخواهد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان گفت: فرهنگ سازی تکریم سالمندان و آموزش های لازم در دستور کار قرار بگیرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان گفت: فرهنگ سازی تکریم سالمندان و آموزش های لازم در دستور کار قرار بگیرد.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، حمید ذکا اسدی در آخرین کارگروه فرهنگی و اجتماعی استان در سال 95 در خصوص توجه به سالمندان و فرهنگ سازی تکریم از ایشان با اشاره به آموزه های دینی و عرفی جامعه، افزود:خانواده ها بایستی سالمندان را تکریم نمایند و این مهم از طریق علما، بزرگان و روحانیون امکان پذیر است.
وی با بیان اینکه  هر قدر هم دولت در خصوص امکانات و تجهیزات دولتی برای جایگاه سالمندان تلاش نماید نمی تواند قشر وسیع سالمندان را پوشش دهد، گفت: آموزش اساسی ترین نوع پیشگیری از وقوع بیماری ها و سایر مشکلات دوران سالمندی است.
معاون سیاسی استانداری بیان داشت:این آموزش ها را می توان از مساجد آغاز نمود و با در اختیار گذاشتن جزوات آموزشی ب این قشر جامعه در سالم سازی ایشان کمک نمایند.
وی همچنین توجه به روحیه شاد و جمعی سالمندان و تفریحات جمعی و ورزش را یکی دیگر از موارد مهم دانست و گفت:
مسئولین محترم ادارات توجه نمایند برای داشتن سالمندان سالم و با روحیه بایستی به فکر تحرک، ورزش، نشاط و تغذیه نوجوانان و جوانان جامعه باشند.
 رییس کارگروه فرهنگی و اجتماعی اسانداری در بخش دیگری از سخنان خود در مورد دستور کار دیگر این کارگروه گفت:
بحث تکدی گری و متکدیان فقط یک معضل نیست بلکه می تواند سرآغاز آسیب های اجتماعی دیگر باشد.
ذکا اسدی با اشاره به شروع سال جدید و زیبا سازی فضای شهر برای ورود به سال نو را با حضور متکدیان بسیار نا زیبا تلقی نمود و عنوان کرد: برای مبارزه با آسیب های اجتماعی و پیامدهای دیگر اجتماعی برخورد با متکدیان را مهم است.
وی گفت:اگر بتوانیم با فرهنگ سازی عمومی عدم کمک به متکدیان خیابانی را به عنوان یک  ضرورت اجتماعی به همشهریان و هم استانی های عزیز آموزش دهیم در پیشگیری ازاسیب های اجتماعی کمک شایانی خواهد شد.
معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استاندار برخورد با متکدیان را وظیفه قطعی، قانونی و شرعی دانست و افزود: با ابلاغ به همه فرمنداران و بخشداران استان، برخورد قاطع در همه ساعات شبانه روز و جمع آوری متکدیان در ایام نوروز را می طلبیم.
وی همچنین در خصوص متکدیان اتباع بیگانه و خارجی و برخورد با آنها را نیز به عنوان یکی از مصوبات قابل پیگیری شهرداری، فرمانداری و با مشارکت اداره کل اتباع استانداری دانست و گفت: با ساماندهی کودکان خیابانی و متکدیان می توان در داشتن شهری زیبا به لحاظ فیزیکی و روانی کوشید
در ادامه این نشست زهرا موسی پور مدیر کل اجتماعی استانداری کرمان در خصوص مصوبات جلسه قبل و دستور جدید گفت: بحث آموزش و همکاری بین دستگاهی برای آموزش های مورد نیاز اجرا شده و  دستور کار این جلسه بحث متکدیان خیابانی و تکریم سالمندان می باشد.
وی از همه اعضای کارگروه در خواست کرد که مصوبات این جلسات را حصول نتیجه پیگیری نمایند.
در ادامه کارگروه اجتماعی و فرهنگی استان مدیر کل بهزیستی با اشاره به اینکه کودکان خیابانی یکی  از معضلات اجتماعی است، افزود: مدیریت صحیح و ساماندهی می تواند از آسیب های اجتماعی بزرگتر جلوگیری نماید.
صادق زاده افزود: با دایر نمودن مرکز نگه داری از این کودکان تا کنون 65 کودک خیابانی شناسایی و در این مراکز با دیدن آموزش، یک وعده غذای گرم و تفریح نگه داری می شوند.
وی کودکان اتباع بیگانه و خارجی را یکی دیگر از معضلات اداره کل بهزیستی دانست و گفت: این معضل را می توان با انعقاد تفاهم نامه بین بهزیستی، اداره کل اتباع و کمیساری های یونسکو مرتفع نمود.
 
مدیر کل بهزیستی همچنین در خصوص رشد سالمندی در کشور از نرخ 5 درصد به 8.2 درصد اشاره کرد وتاکید کرد: این نرخ در استان کرمان از 5% به 6.8% در سرشماری اخیر استان کرمان اعلام شده است.
وی با اشاره به اینکه جامعه کنونی ما به سمت سالمندی پیش می رود، گفت: نکته حائز اهمیت در این مورد لزوم توجه به فرهنگ سالمندی است.
صادق زاده از اقدامات بهزیستی استان در بحث سالمندان، به طرح توانمند سازی زنان سالمند و آموزش های بهداشتی و غربالگری های جسمی، آموزش شیوه های زندگی دوران سالمندی برای پیشگیری از مشکلات روحی سالمندان اشاره کرد و افزود:ایجاد پارک های ویژه توانبخشی سالمندان و مناسب سازی محیط یکی دیگر از اقدامات در جهت تکریم سالمندان می باشد.
به گزارش روابط  عمومی استانداری کرمان، در ادامه این نشست اعضای این کارگروه به بیان نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.

 


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید : ۲۶۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید