۱۳۹۵/۱۲/۲۱

پایان خوش تراژدی عدم توسعه در بافت

ایده ایجاد زون های اقتصادی و استفاده از توانمندی شرکت های اقتصادی در مسیر توسعه موجب شد تا تراژدی غم انگیز عدم توسعه شهرستان بافت با پایانی خوش پیوند خورده و مردم این شهرستان از این اتفاق خرسند باشند.


ایده ایجاد زون های اقتصادی و استفاده از توانمندی شرکت های اقتصادی در مسیر توسعه موجب شد تا تراژدی غم انگیز عدم توسعه شهرستان بافت با پایانی خوش پیوند خورده و مردم این شهرستان از این اتفاق خرسند باشند.
شهرستان بافت به عنوان یکی از شهرستان های با قابلیت و دارای ظرفیت های فراوان خدادای، سال 96 را در حالی آغاز خواهد کرد که نوبهار توسعه این استان نیز در پرتو نسخه نجاتبخش اقتصاد مقاومتی آغاز شده و روز به روز بر سرعت گام های توسعه ای این شهرستان افزوده می شود تا این شهرستانِ خسته از نگاه های سیاسی و جناحی  با نگاهی جدید از سایر شهرستان های استان در ماراتن توسعه باز نماند.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، استاندار کرمان در 19 اسفندماه به شهرستان های بافت و ارزئیه سفر کرد تا ضمن افتتاح چند طرح توسعه ای و بازدید از طرح های در دست انجام، در نشست اقتصاد مقاومتی شهرستان های بافت و ارزوئیه نیز شرکت کند.

***کلنگ زنی مجموعه اقامتی و گردشگری(هتل بافت) و توسعه اشتغال در این شهرستان
استاندار کرمان در سفر به بافت مجموعه اقامتی و گردشگری(هتل بافت) را به منظور تامین زیرساخت های منطقه گردشگری خبر و شهرستان بافت با حجم سرمایه گذاری بیش از 30 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی کلنگ زنی کرد تا توسعه مبتنی بر صنعت توریسم در این شهرستان محقق شده و اشتغال زایی در این شهرستان محقق شود.
این مجموعه قرار است در زمینی به مساحت 17 هزار متر مربع زیربنا (13 هزار و 800 متر مربع هتل و 3 هزار و 200 متر مربع ویلا) احداث و برای بیش از 40 نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی نماید که در این راستا اقداماتی همچون نصب ترانس برق در محل و اخذ موافقت های اصولی صورت پذیرفته است.
هتل بافت به نوعی می تواند موتور محرکه توسعه صنعت توریسم در این شهرستان بوده و زیرساختی مبنایی در این شهرستان به شمار آید.

 ****راه اندازی مجدد بزرگترین کارخانه کرک جنوب شرق
نماینده عالی دولت در استان کرمان در ادامه سفربه شهرستان بافت، بزرگترین کارخانه کرک جنوب شرق کشور که بدلیل عدم مدیریت صحیح مدیران سابق و پرداخت نکردن اقساط تسهیلات دریافتی و بدهی به بانک عامل از سال 88 تعطیل و در تملک بانک عامل قرار گرفته بود را افتتاح کرد تا مردم این شهرستان حلاوت این رخداد مهم را درک کنند.
رزم حسینی معتقد است که اگر 10 کارخانه هم به جای این واحد احداث می شد، اثری که بازگشایی این کارخانه در دید مردم داشت را بر جای نمی گذاشت.
کارخانه کرک باف  نهایتا با پیگیری های صورت گرفته و مشارکت بخش خصوصی ( معین اقتصادی منطقه بافت) در دولت تدبیر و امید مجددا راه اندازی شد. که راه اندازی مجدد این کارخانه می تواند در مرحله نخست به طور مستقیم برای 50 نفر اشتغالزایی نماید.
  شهرستان بافت پس از چین و مغولستان بزرگ‌ترین تولیدکننده کرک مرغوب جهان است و بسیاری از کارخانه‌های تولیدی منسوجات از این محصول استقبال می‌کنند اما باوجود تمام ارجحیت‌های این کالا، کارخان کرک این شهرستان در سال ۸۸ تعطیل و توسط یکی از بانک‌ها مصادره شد و درنهایت ۸۰ کارگر کارخانه نیز بیکار شدند.

 ****بازدید از عملیات پیشرفت احداث کارخانه فولاد شهرستان بافت
استاندار کرمان همچنین از عملیات پیشرفت احداث کارخانه فولاد شهرستان بافت (طرح فولاد 800 هزار تنی) که قابلیت افزایش به یک میلیون تن را داراست و از سال 86 به دلیل مشکلات مالی و سرمایه گذاری تعطیل شده بود، بازدید کرد
این طرح که در دولت های قبل آغاز شده، گویی از ابتدا نیز توجیه چندانی نداشته و اگر قرار بود با پول دولتی احداث و تکمیل شود، سالها به طول می انجامید و یا در گذر زمان نابود می شد اما این کارخانه با نگاه توسعه محور معین اقتصادی بافت، با تغییر خط تولید، روزگار نو و جدیدی را در پیش دارد.
روند اجرای این کارخانه طی پیگیری های صورت گرفته و حمایت مدیریت استان از طرح های سرمایه گذاری، در سال جاری توسط سرمایه گذار بخش خصوصی (گروه مالی و گردشگری ماهان) با پیشرفت 80 درصدی در بخش ساختمان و تجهیزات در حال انجام است.
ضمنا با پیگیری های انجام شده در سال 95، این طرح در حال حاضر از طریق پیمانکاران بخش خصوصی، 400 نفر مشغول فعالیت و با راه اندازی فاز نخست آن، زمینه اشتغالزایی 250 نفر به صورت مستقیم و هزار و 500 نفر غیرمستقیم را در پی خواهد داشت.

****افتتاح طرح آبیاری تحت فشار ارزوئیه
استاندار کرمان در بدو ورود به شهرستان ارزوئیه طرح آبیاری تحت فشار این شهرستان را در زمینی به مساحت 187 هکتار و هزینه ای بالغ بر 16 میلیارد ریال و اشتغالزایی برای 12 نفر افتتاح نمود.
 ****افتتاح آبرسانی به شهر ارزوئیه
افتتاح طرح آبرسانی به شهر ارزوئیه با 26 کیلومتر خط لوله و مخزن 2 هزار متر مکعبی با هزینه ای بالغ بر 70 میلیارد ریال از دیگر برنامه های استاندار کرمان به شهرستان ارزوئیه بود.
 ****بازدید کارخانه تولید کنسرو ذرت
استاندار کرمان همچنین از کارخانه تولید کنسرو ذرت با هزینه ای بالغ بر 15 میلیارد ریال و اشتغالزایی برای 10 نفر به صورت مستقیم بازدید کرد.
 ****افتتاح سالن ورزشی
رزم حسینی در ادامه سفر یکروزه به شهرستان ارزوئیه سالن ورزشی این شهر را در راستای سند توسعه ورزشی همگانی با هزینه ای بالغ بر 13 میلیارد ریال افتتاح نمود.
 ****کلنگ زنی گلخانه هیدروپنیک
کلنگ زنی فاز دوم گلخانه هیدروپنیک روستای وکیل آباد شهرستان ارزوئیه در زمینی به مساحت 15 هکتار و سرمایه گذاری بالغ بر 370 میلیارد ریال کلنگ زنی نیز در سفر یکروزه استاندار کرمان به بافت و ازوئیه انجام شد که با بهره برداری از فاز دوم این گلخانه برای 150 نفر به صورت مستقیم و 450 نفر غیر مستقیم اشتغالزایی خواهد شد.
*** بازدید از 35 کیلومتر جاده در دست احداث در ارزوئیه
استاندار کرمان در این سفر از روند احداث جاده اسفندقه به آشین ارزوئیه نیز بازدید کرد.
این محور در حوزه جنوب کرمان 36 کیلومتر طول دارد که تاکنون ضمن آسفالت  18.5 کیلومتر راه، 10 کیلومتر آن بازگشایی شده است.
تاکنون  17.5 میلیارد تومان برای احداث این راه هزینه شده و 10 میلیارد تومان دیگر نیز برای تکمیل آن نیاز است.

***استاندار کرمان با دید جهادی کار می کند
امام جمعه شهرستان بافت با تاکید براینکه استاندار کرمان با دید جهادی در استان کار می کند، گفت: ابتکار استاندار کرمان در طرح مثلث توسعه اقتصادی و درگیر کردن ائمه جمعه در توسعه اقتصادی، کار بسیار منحصر به فردی است.
حجت الاسلام مهدیزاده ضمن قدردانی از خدمات دولت تدبیر و امید، افزود: استاندار کرمان با دید جهادی در استان کار می کند لذا دست ایشان را می بوسم و اعلام هرگونه همکاری در راستای توسعه این شهرستان وجود دارد.
امام جمعه بافت به ثمر نشستن فولاد بافت را یکی از نتایج طرح مثلث توسعه اقتصادی دانست و خاطرنشان کرد: ابتکار استاندار کرمان در طرح مثلث توسعه اقتصادی استان کرمان و درگیر کردن ائمه جمعه در توسعه اقتصادی، کار بسیار منحصر به فردی است که جای تقدیر دارد.

***ایده مثلث توسعه اقتصادی یک شعار نبود
نماینده مردم شهرستان های بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی نیز به ایده های ابتکاری استاندار کرمان اشاره کرد و گفت: خیلی ها در ابتدای کار، از طرح مثلث توسعه استان کرمان به عنوان شعار نام می بردند اما این ایده امروز در سطح استان پویاست و حرکت های خوبی آغاز شده است.
علیبرز بختیاری افزود: با توجه به شرایط دولت، کمبود نقدینگی و ... نگاه استاندار کرمان در همکاری بخش خصوصی، دارد به سمتی می رود که در کشور به عنوان نمونه در سرمایه گذاری مطرح شود.

بختیاری با اشاره به اینکه فعالیت های اقتصادی صورت گرفته در شهرستان قلعه گنج و توسعه اقتصادی در حال تبدیل شدن به الگوی کشوری است، تصریح کرد: معین اقتصادی شهرستان های بافت و ارزوئیه که مسئولیت توسعه و آبادانی منطقه را پذیرفته اند توانسته است تحرکی در بخش های اقتصادی منطقه ایجاد نماید.

***اختصاص 10 میلیارد تومانی برای شرکت معادن اسفندقه
معین اقتصادی منطقه چهار از اختصاص 10 میلیارد تومان اعتبار برای تامین منابع اولیه شرکت معادن اسفندقه به منظور برون رفت از شرایط اقتصادی خبر داد و گفت: با تامین اعتبار زمینه بروز و ظهور استعدادهای مناطق روستایی و شهری را فراهم خواهیم کرد.
مهدی جهانگیری ضمن قدردانی از اقدامات و ایده های ابتکاری استاندار کرمان، افزود: تغییر فولادسازی به گندله سازی با سرمایه گذاری بیش از 2 هزار میلیارد تومانی در این منطقه اقدام بزرگی بود که توانست زمینه اشتغال بیش از هزار نفر را ایجاد نماید.
وی با اشاره به اینکه استاندار کرمان از بخش خصوصی وارد دولت شد و توانست انتظارات بخش خصوصی را اجرایی نماید، یادآورشد: افتتاح و کلنگ زنی سه پروژه در شهرستان بافت جزو برنامه های کوتاه مدت برای فراهم کردن زمینه اعتمادسازی بود.
وی افزود: کارخانه کرک شهرستان بافت که عملیات راه اندازی آن از سوی استاندار کرمان کلید خورد، فرآیندهایی را در بانک توسعه صادرات طی کرد و در نهایت توسط گروه مالی گردشگری از این بانک خریداری شد.
رئیس گروه مالی گردشگری بر بازسازی کامل و تعویش برخی از دستگاه های کارخانه کرک شهرستان بافت تاکید کرد و گفت: علیرغم اینکه کرک در گذشته رونق خوبی در منطقه به همراه داشت به مرور زمان در حال منسوخ شدن بود.
جهانگیری یادآورشد: جنبه صادراتی محصول کرک خیلی مهم است در این راستا منابع موردنیاز برای این کارخانه از سوی گروه مالی گردشگری برای اجرای طرح توسعه ای پرداخت خواهد شد.
وی بیان کرد: با توجه به ظرفیت گردشگری منطقه، حضور کارکنان و مهندسان فولاد بافت و ...، کلنگ احداث هتل چهار ستاره با سرمایه 42 میلیارد تومان به زمین زده شد که امید می رود این کار به خوبی پیش برود.
جهانگیری افزود: در منطقه ارزوئیه برای تامین منابع اولیه شرکت معادن اسفندقه بانک گردشگری 10 میلیارد تومان اختصاص داد تا برون رفت از شرایط اقتصادی این منطقه را داشته باشیم و تاکید ما بر اجرایی کردن پروژه فروکروم است و در صورت عدم حضور سرمایه گذاران دیگر، آمادگی ایجاد واحد فروکروم در این منطقه را داریم.
وی تصریح کرد: اقداماتی که گروه مالی گردشگری در شهرستان های بافت و ارزوئیه انجام داده، برای اعتمادسازی است و یک هم اندیشی با نخبگان و سرمایه گذاران منطقه از سراسر کشور طی 6 ماه نخست سال آینده خواهیم داشت.

 **** تولید 2.5 میلیون تن گندله و 800 هزار تن آهن اسفنجی در شهرستان بافت
مدیرعامل شرکت احیاء استیل شهرستان بافت نیز در ادامه این جلسه با اشاره به کلنگ زنی مجتمع فولاد بافت در سال 86 کلنگ زنی، گفت: این مجموعه از سال 93 تا مردادماه امسال عملا به دلیل سیستم های متفاوت مدیریتی در توقف کامل به سر برده است.
تقوی راد با اشاره به ورود مجموعه مالی گردشگری به پروژه فولاد شهرستان بافت، افزود: با بازنگری نسبت به محصول تولیدی و توجه به زیربناهای مورد نیاز مجموعه، محصولی که قرار بود 800 هزار تن مقاطع فولادی باشد، به 2 و نیم میلیون تن گندله و 800 هزار تن آهن اسفنجی تبدیل شد و محصول نهایی در فاز 2 تولید میزان 1.6 میلیون تن آهن اسفنجی خواهد بود.
وی از بازگشایی ال سی مورد نیاز پروژه فولاد شهرستان بافت خبر داد و یادآورشد: باید فاز نخست این پروژه در اسرع وقت به اتمام برسد تا بتوانیم نیازهای مواد اولیه و محصول را داشته باشیم.

*** جلوگیری از فروش محصولات خام با احداث کارخانه فرآوری کرومیت
استاندار کرمان نیز گفت: با احداث نخستین کارخانه فرآوری کرومیت در شهرستان ارزوئیه می توان از صادرات و فروش کرومیت به صورت خام از منطقه جلوگیری کرد.
علیرضا رزم حسینی بعد از ظهر پنجشنبه در جلسه اقتصاد مقاومتی (گام دوم مثلث توسعه) شهرستان ارزوئیه، به راه اندازی مجدد کارخانه کرک و کلنگ زنی هتل به عنوان دو پروژه بزرگ در شهرستان بافت اشاره کرد و افزود: آثار اقتصاد مقاومتی در استان کرمان قابل مشاهده است.
وی  با اشاره به راه اندازی کارخانه فولاد بافت با حجم سرمایه گذاری بیش از 2 هزار میلیارد تومان، یادآورشد: بخشی از بهره وری منطقه و تولید بذر کشور در ارزوئیه است که در این راستا یکپارچه سازی اراضی زراعی به عنوان یکی از کارهای سیار خوب شهرستان ارزوئیه در سطح 2 هزار هکتار صورت گرفته است.
نماینده عالی دولت یازدهم در استان کرمان تصریح کرد: امید می رود نخستین کارخانه فرآوری کرومیت در شهرستان ارزوئیه احداث شده و از صادرات و فروش کرومیت به صورت خام از منطقه جلوگیری شود.
اما شهرستان بافت با ایده استاندار کرمان و با همت جهادی معین اقتصادی منطقه می رود که روزهای روشن و پرامیدی را به تجربه بنشیند.

 


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید : ۱۴۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید