موافقت با ایجاد صندوق تخصصی پسته در استان کرمان
۱۳۹۵/۱۲/۲۵

معاون استاندار خبر داد:

موافقت با ایجاد صندوق تخصصی پسته در استان کرمان

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان از موافقت مرکز با ایجاد صندوق تخصصی پسته در استان کرمان خبر داد و گفت: راه اندازی این صندوق می تواند بنیه مالی خوبی در آینده در کنار بانک کشاورزی ایجاد نماید.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان از موافقت مرکز با ایجاد صندوق تخصصی پسته در استان کرمان خبر داد و گفت: راه اندازی این صندوق می تواند بنیه مالی خوبی در آینده در کنار بانک کشاورزی ایجاد نماید.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، محمدرضا فتوت پیش از ظهر چهارشنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان کرمان که در سالن پیامبراعظم(ص) استانداری کرمان برگزار شد، افزود: مشوق های صادراتی از سوی دولت برای صادرکنندگان در نظر گرفته شده که با توجه به محدودیت زمان باید سریع تر، متقاضیان مراجعه کنند.
وی در ادامه با اشاره به موافقت مرکز با ایجاد صندوق تخصصی پسته در استان کرمان، یادآورشد: راه اندازی این صندوق می تواند بنیه مالی خوبی در آینده در کنار بانک کشاورزی باشد لذا باید این کار پیگیری شود که ظرفیتی برای استان خواهد بود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان تصریح کرد: رفع موانع مالی صادرکنندگان پسته نیازمند توجه ویژه است و اگر از صادرات حمایت شود، کشاورز حمایت می شود و باید برای ایجاد صندوق تخصصی پسته، از امکانات خود کشاورزان نیز استفاده می شود.
فتوت با اشاره به اینکه در اقتصاد مقاومتی به توسعه صادرات اهمیت ویژه ای داده شده است، خاطرنشان کرد: طی دو سه سال اخیر، دولت و دیگر مسئولان تلاش خوبی برای توسعه صادرات استان داشته اند که باید ادامه یابد زیرا اقتصاد مقاومتی تنها مختص سالی که به عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نیست، بلکه اقتصاد مقاومتی، ادامه دار و دراز مدت است.
وی افزود: 3 و نیم میلیارد دلار طی سه سال گذشته در استان صادرات صورت گرفته است که این رقم 83 درصد نسبت به مقایسه مدت مشابه قبل از آن افزایش داشته و یک رکورد برای دولت است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان با اشاره به اینکه این اقدام توسط صادرکنندگان صورت گرفته و دولت تنها بستر را فراهم کرده است، تصریح کرد: یکی از کارهای دولت، برجام بود که یکی از نتایج مثبت برجام این بود که توانستیم در صادرات کار را روان تر انجام بدهیم.
فتوت در ادامه با اشاره به اینکه آخرین جلسه کارگروه در سال جاری است، گفت: دستگاه های مربوطه به ویژه اتاق بازرگانی، چالش ها و مشکلات صادرات در سال جاری را بررسی کنند و در نخستین جلسه سال آینده این مشکلات را بررسی و پیش بینی راهکارها را برای رفع مشکلات خواهیم داشت.
وی ناهماهنگی صادرکنندگان را یکی از مشکلات دانست و افزود: باید کسانی که کارت بازرگانی صادر می کنند، مسائل را بررسی و کسانی را که خوب کار نمی کنند، راهنمایی کرده و آموزش بدهند و در این راستا اتاق بازرگانی کار نظارت بر کار صادرکنندگان، سازماندهی و برنامه ریزی آموزشی آنها را انجام بدهد.

 
**** متقاضیان دریافت مشوق های صادراتی تا 20 فروردین ماه 96 درخواست خود را ارائه نمایند
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمان نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه طی 11 ماهه امسال از برنامه پیش بینی شده در زمینه صادرات جلوتر هستیم، گفت: ارزش صادرات استان در این مدت بیش از یک میلیارد و 15 میلیون دلار بوده  که پیش بینی این است که به بیش از یک میلیارد و 100 میلیون دلار تا پایان اسفندماه برسیم
مهدی حسینی نژاد با اشاره به اینکه طراز تجاری استان نزدیک به 300 میلیون دلار در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل مثبت شده است، افزود: در سال جاری افزایش میزان واردات را نیز در استان کرمان داشته ایم که بیشتر کالاهای سرمایه ای و برای خطوط تولید و عمدتا قطعات خودرو بوده است.
وی یادآورشد: تولید خودرو در شهرستان بم افزایش پیدا کرده و از 30 هزار دستگاه خودرو در سال 92 اکنون به تولید 90 هزار دستگاه خودرو در سال رسیده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمان با تاکید براینکه دولت یکسری مشوق هایی برای صادرکنندگان در نظر گرفته و البته این امر دنبال می شود که مشوق ها به صورت غیرنقدی باشد، خاطرنشان کرد: برای صادرکنندگانی که تسهیلاتی دریافت و کار را انجام داده اند، یارانه ای در نظر گرفته شده و در صورت مراجعه، به سازمان توسعه تجارت معرفی می شوند.
حسینی نژاد تصریح کرد: متقاضیان دریافت مشوق های صادراتی حداکثر باید تا 20 فروردین ماه 96 درخواست خود را ارائه کنند تا ما آنها را به سازمان توسعه تجارت معرفی کنیم.
 
**** اُفت قیمت پسته بعید است
رییس کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه امسال کشور ما نسبت به امریکا در جایگاه صادراتی خوبی در پسته قرار گرفته و 86 هزار تن از 175 هزار تن پسته تولیدی سال جاری، صادر شده است، یادآورشد: برآورد شده 30 تا 35 هزار تن پسته و مغز پسته نیز به مصرف داخلی برسد و نزدیک به 60 هزار تن پسته در انبارها موجود است.
محمدعلی محمدمیرزائیان با بیان اینکه اُفت قیمت پسته بعید است، تصریح کرد: در حال حاضر امریکا در فروش محصولش دست نگه داشته و در صورت ارائه به بازار نیز، هیچ مشکلی برای پسته ما ایجاد نمی شود.
وی با تاکید براینکه درخواست های هند، روسیه، امارات و ... برای پسته ما زیاد است و با توجه به در پیش بودن ماه مبارک رمضان، مصرف مغز پسته افزایش پیدا می کند، گفت: باید به فکر این باشیم که در سال آینده از اردیبهشت ماه برای کمک و پرداخت تسهیلات به صادرکنندگان پسته برنامه ریزی کنیم که در مرداد یا شهریورماه تسهیلات در دست صادرکنندگان باشد زیرا پرداخت بعد از این زمان، کمکی نمی کند.

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، در این جلسه مصوب شد اداره کل گمرک استان کرمان در رابطه با گرفتن مجوز صادرات محصولات کشاورزی از گمرک شهرستان بم اقدام کند.
 

 


منبع : پورتال اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید : ۱۸۰


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید