در سال 96 مقابله با ریز گردها در استان عملیاتی می شود
۱۳۹۵/۱۲/۲۵

در سال ۹۶ مقابله با ریز گردها در استان عملیاتی می شود

جلسه بررسی وضعیت ریز گردهای استان کرمان با حضور استاندار کرمان، رییس سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور و مدیران مرتبط برگزار گردید.


جلسه بررسی وضعیت ریز گردهای استان کرمان با حضور استاندار کرمان، رییس سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور و مدیران مرتبط برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی استانداری، جلسه بررسی وضعیت ریزگردهای استان با حضور استاندارکرمان، رییس سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور، معاون عمرانی استانداری، نماینده مردم منطقه شرق استان درمجلس و جمعی ازمدیران مرتبط استانی و مدیران سازمان مراتع کشور درتهران برگزار گردید.
استاندار کرمان در ابتدای این جلسه گفت: در این دولت در استان کرمان در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری اقدامات خوبی انجام شده است.
رزم حسینی با اشاره به ورود موسسات ملی به استان و رونق اقتصادی مناطق مختلف استان در حوزه اقتصاد مقاومتی، افزود: بیست موسسه ملی به عنوان معین اقتصادی مناطق مدیریت استان را بر عهده دارند که در سفر اخیر دکتر جهانگیری بر اهمیت این مسئله تاکید دوباره شد.
***دو هزار هکتار در سال آینده در استان کرمان مالچ پاشی می شود
در ادامه رییس سازمان مراتع و جنگل های کشور با اشاره به اینکه بعد از خوزستان، کرمان مهمترین کانون گرد و غبار در کشور است، گفت: سال 96 اقدامات موثری در خصوص مقابله با ریز گردها انجام می گیرد.
جلالی افزود: هر اقدامی که در راستای بیابان زدایی و تثبیت شن روان باشد انجام  و در زمان مناسب نهال کاشی را انجام دهیم.
وی با اشاره به اینکه در کشور بایستی 7.5 میلیون هکتار مالچ و نهال کاشی صورت بگیرد تا از گزند ریز گردها در امان باشیم، گفت:امنیت زیستی مقدمه سایر امنیت هاست و در جایی که گرد و غبار باشد سایر امنیت ها تحت شعاع قرار می گیرد.
جلالی بیان داشت: اقدامات در مقابله با بیابان زدایی در کشور که  20 درصد قبل از انقلاب و  درصد80 بعد از انقلاب صورت گرفته و در مجموع 2میلیون و 400 هزار هکتار جنگل کاری انجام شده است.
وی در خصوص مشکلات مالی این سازمان گفت: این قضیه ملموس است که 25%کانون های بحران در استان کرمان است وبعد از خوزستان که 750 هزار کانون دارد کرمان در اولویت قرار گیری اعتبارات قرار دارد.
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با تاکید بر اینکه ، از سال 80 تا کنون یک میلیون هکتار تالاب در کشورخشک شده است و این در حالی است که ما در در بهترین شرایط و در بزرگترین طرح های سالانه7 تا 8 هزار هکتار مالچ و نهال کاری انجام داده ایم، افزود: در کرمان هم دود خشک شدن تالاب ها به چشم مردم می رود.
وی با بیان اینکه در سال 96 مجموع100 میلیون دلار برای برای خرید مالچ نفتی و مقابله با گرد و غبار و ریزگردها اختصاص یافته و نسبت به سال گذشته بهتر بوده است، گفت: از بودجه در نظر گرفته شده سال 96 درخواست تخصیص اعتبارکرده ایم و به اندازه 2000 هکتار رایگان مالچ در اختیار استان قرار میدهیم.
جلالی اعتبار این دوهزار هکتار را هر هزار هکتار 12میلیارد تومان بیان کرد و افزود: این مالچ به صورت رایگان تحویل می دهیم و استان هزینه پخش مالچ را برعهده می گیرد.
وی همچنین قول مساعد داد که در اولین بارندگی استان در سال 96 نهال کاری مناطق مختلف استان انجام شود.
***وجود 25% کانون تولید ریز گردهای کشور در استان کرمان
در این نشست مدیر کل محیط زیست استان با تاکید بر اینکه مشکلات کرمان در خصوص ریز گردها از خوزستان بیشتر است، افزود: با تدبیر استاندار کرمان  و بدون اعتبارات مالی توانستیم بحران را کنترل نماییم  و به شدت پیگیر حل مسئله زیر گردها در استان کرمان هستیم.
صفرزاده گفت:25% کانون تولید ریز گردها در کرمان است وبا توجه به اینکه  42% استان بیابان است، باید با این بحران مقابله کنیم.
***مقابله با ریز گردها تنها راه مقابله با مهاجرت روستاییان به شهرها
در ادامه فرماندار ریگان با اشاره به اینکه علاوه بر مشکلات ریز گردها، جنگل های موجود رو به خشک شدن است، تصریح کرد: جدا از مسئله ریز گردها تا کنون 24 روستا خالی از سکنه شده و 80 روستای دیگر نیز از این پدیده تاثیر میگیرند  و رشد مهاجرت از روستاها بالاست.
باقری گفت: هزینه های مقابله با نا امنی های ناشی از خشکسالی و ریز گردها در شرق استان و با توجه به نزدیکی به مرزهای شرقی کشور بالاتر بوده و بایستی برای مبارزه با مهاجرت های ناشی از این پدیده فکر اساسی نمود.
*** مالچ پاشی راه اساسی مقابله با ریزگردها
در ادامه نیز اولین بخشدار ریگان گفت: 28 سال قبل که بنده به عنوان اولین بخشدار این منطقه روی کار آمدم  و 8 سال در این سمت بودم به یاد دارم  در برخی موارد طوفان شن حدود 1.5 متر می رسید که حتی درب منازل باز نمی شد.
توسلی تاثیر مالچ پاشی در آن زمان راعالی دانست و گفت: بهترین راه مقابله با این پدیده مالچ پاشی بود که این موضوع کم کم به دلیل کمبود اعتبار فراموش شده و به نظرم مالچ پاشی به صورت گستره دیده شود.
***طوفان شن جزیی از زندگی مردم شرق استان است
در ادامه نماینده مردم شهرستان های بم، ریگان، نرماشیر و فهرج در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: از شروع کار در کمسیون کشاورزی سه اصل جز موارد خاص مطرح شد؛یکی بحران آب در کشور و استان کرمان، دوم مسئله زمین و اراضی و سوم مسائل زیست محیطی، طوفان و ریز گردهاست.
وی گفت:متاسفانه در استان کرمان نسبت به استان خوزستان مشکلات بیشتری وجود دارد، چرا که در خوزستان هراز چند گاهی به دلیل بیابان های اطراف خوزستان و بخشی به دلیل بیابان های عراق ، مسئله ریز گردها باعث آزار و اذیت مردم می شود، اما طوفان شن روان در کرمان به جزئی از زندگی مردم تبدیل شده است.
نیکزادی یا اشاره به اینکه مردم شرق استان هفته ای سه چهار روز بحران طوفان شن را پیش رو دارند، افزود: خیلی از منازل در این مناطق ازبین رفته و حتی درخت های ده متری زیر این شن ها دفن شده است.
وی با اشاره به اینکه صدا و سیمای مرکز کرمان باید در خصوص این پدیده اطلاع رسانی های گسترده انجام دهد، بیان داشت: همین جا از استاندار محترم می خواهم به طور جدی مشکلات ریزگردها را تبیین کنند تا همه ببینند.
***18 هزار هکتار اراضی کرمان تعیین تکلیف می شود
در ادامه نشست تخصصی مقابله با ریز گردهای استان کرمان، معاون حفاظت و  امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری نیز گفت: تا کنون 18 هزار هکتار اراضی در استان کرمان به لحاظ قانونی حل و فصل شده  و طبق مکاتبه با حجت الاسلام انصاری این اراضی به مردم برگردانده می شود.
وی بیان داشت: متاسفانه در سیستم اداری طرحی بیست سال پیش تصویب و عملی نشده و کسی بررسی نمی کند اما همینکه برای پیگیری آن طرح و اصلاح آن اقدام میکند همه دستگاه های نظارتی و بازرسی حساس می شوند.
مسعود منصور گفت: در جلسات قبل هم به مدیران کرمان گفتم برای 600 هزار هکتار اراضی جانمایی کرده و فضاهای عمومی مشخص و کارگروه تشکیل شود تا اقدامات بعدی صورت بگیرد.
در این نشست همچنین سعیدی رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان، رجبی زاده مدیر کل منابع طبیعی و ابخیزداری و طاهری مدیر کل آب و فاضلاب شهری به ارائه گزارش عملکرد دستگاه متبوع خود پرداخته و در خصوص مقابله با ریز گردها به ارائه راه کار پرداختند.
به گزارش روابط عمومی استانداری، در انتهای این نشست که با مصوباتی همراه بود مقرر گردید؛ راه کار مقابله با طوفان های شن و ریزگردها از طریق تله رسوبگیر، کاشت گیاهان مرتعی و جنگلی، احداث بادشکن و همچنین استفاده از مالچ بیولوژیک و مالچ پیشرفته در دستور کار قرار گرفته و همچنین مقرر گردید در فاز اول دو هزار هکتار در دستور مالچ پاشی قرار گیرد.
 
 

 


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید : ۳۴۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید