کرمان در حوزه اقتصادی جزء استان های برتر کشور است/ شهر نمونه اقتصاد مقاومتی قلعه گنج ابتکاری بی نظیر بود
۱۳۹۵/۱۲/۳۰

معاون ریاست جمهوری

کرمان در حوزه اقتصادی جزء استان های برتر کشور است/ شهر نمونه اقتصاد مقاومتی قلعه گنج ابتکاری بی نظیر بود

معاون اول ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه استان کرمان در زمینه مسائل اقتصادی جزء استان های موفق کشور است، گفت: در سال ۹۵ ، برخی از استان های کشور کارهای خوب، نو و ابتکاری انجام داده اند که استان کرمان در این زمینه می درخشد

معاون اول ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه استان کرمان در زمینه مسائل اقتصادی جزء استان های موفق کشور است، گفت: در سال 95 ، برخی از استان های کشور کارهای خوب، نو و ابتکاری انجام داده اند که استان کرمان در این زمینه می درخشد.
 به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، اسحاق جهانگیری در نخستین ساعات سال جدید با حضور در گلزار شهدای کرمان در جمع اصحاب رسانه افزود:شهر نمونه اقتصاد مقاومتی قلعه گنج که شخصا از آن بازدید نیز کرده ام ابتکاری بی نظیر در کشور بود.
 وی با بیان اینکه در استان کرمان علاوه بر ایجاد صندوق های خرد روستایی، بنگاه  های اقتصادی نیز فعال شده اند، تاکید کرد: باید موانع تولید را به خوبی شناسایی کرده و برای حل آنها راهکارهای مناسب را پیداکنیم.
 معاون اول ریاست جمهوری با بیان اینکه در استان کرمان یکی از اصلی ترین موانع در مسیرتوسعه، کمبود منابع آبی است، خاطرنشان کرد: استان کرمان به نسبت سایر نقاط کشور بارندگی کمتری دارد و تنش آبی در برخی از شهرهای این استان از نظر کیفی و کمیت رخ داده است.
وی با اشاره به بازدید احتمالی خود از برخی از پروژه های آبی در استان کرمان و رفع موانع موجود در مسیر اجرای آنها، گفت: تلاش می کنیم که برای مشکلات موجود در اجرای این طرح ها اقدام کنیم تا دغدغه آب شرب و توسعه استان کرمان حل شود.
 وی بابیان اینکه در کشور دو دریای مهم داریم، گفت: امیدواریم طرح های بزرگی برای انتقال آب اجرایی شود و در حال حاضر طرح انتقال آب به گل گهر و مس سرچشمه از خلیج فارس در دست اجراست که با اجرای موفق اولین طرح انتقال آب در کشور می توان طرح های دیگری را نیز در این راستا تعریف و اجرا کرد.
 معاون اول ریاست جمهوری همچنین با اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال"، گفت: برای افزایش تولید واشتغال در کشور، بخش خصوصی باید میدان دار باشد.
جهانگیری افزود: نامگذاری امسال به عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، مسئولیت سنگینی را متوجه دولت، مردم و سایرارکان حکومت می کند.
وی تاکید کرد: امروز اصلی ترین چالش پیش روی نظام مقدس جمهوری اسلامی، مساله بیکاری به ویژه در بین جوانان وافراد تحصیل کرده است.
وی اظهار کرد: باید کار بزرگی صورت گیرد تا ضمن ایجاد اشتغال برای افراد بیکار موجود، برای نیروهای جدیدی که وارد این عرصه می شوند نیز اشتغال ایجاد شود.
جهانگیری شمار افراد جویای کار در کشور را یک میلیون و 200 هزار نفر ذکر کرد و گفت: بخش زیادی از این افراد افراد تحصیل کرده و خانم ها هستند که برای کار مناسب تعریف دیگری دارند.
وی تاکید کرد: ایجاد اشتغال با شعار و برخوردهای احساسی و لحظه های امکان پذیر نیست و نیاز به سرمایه گذاری و تولید دارد.
وی عنوان کرد: در حوزه تولید، علاوه بر رونق تولید داخلی باید بازار کشور به عنوان بزرگترین عامل تولید رشد یابد.
جهانگیری بر ارتقای فرهنگ استفاده از کالای ایرانی نیز تاکید و خاطرنشان کرد: مردم باید بدانند که اگر از کالای تولید داخل استفاده کنند به معنای به کارگیری یک جوان است و اگر این کار را نکنند، همان کالا وارد شده و جوانان کشور بیکار خواهند بود.
 وی ادامه داد: باید از قاچاق کالا نیز جلوگیری کرد زیرا این موضوع بلیه ای است که به تولید و اشتغال کشور آسیب وارد می کند .
معاون ریاست جمهوری بر مدیریت واردات نیز تاکید کرد و گفت: برای تحقق شعار سال حدید باید بازارهای صادراتی جدیدی را ایجاد کرد.
وی با اشاره به اینکه با اقدام در حوزه گردشگری نیز شغل زیادی ایجاد می شود، افزود:اگر توریسم خارجی وارد کشور شود علاوه بر توسعه اشتغال، منفعت های دیگری نیز ب دنیال دارد.
وی پرداختن به تولید برای تحقق شعار امسال را نیز مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: درحوزه سرمایه گذاری نیز باید اقدامات جدی انجام و منابع مورد نیاز تامین شود.
وی بخش خصوصی، سیستم بانکی و سرمایه گذاری خارجی را از راه های جذب سرمایه گذاری برای کشور برشمرد و گفت: نظام بانکی در کشور باید اصلاح شود تا از سرمایه گذاری حمایت کند و برای استفاده از سرمایه گذاری خارجی باید با دنیا تعامل داشته باشیم.
جهانگیری بیان کرد: سالانه به جذب 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در کشور نیاز داریم.
معاون اول ریاست جمهوری در ادامه سخنان خود گفت: فرهنگ ایثار و شهادت ضامن اصلی تداوم انقلاب اسلامی ایران است و تا کنون این فرهنگ و روحیه ایثارگری کمک بزرگی به انقلاب کرده است و با تکیه بر این اصل از موانع بسیار زیادی عبور کرده ایم.
وی برتوسعه فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه تاکید کرد و ادامه داد: نورپردازی گلزار شهدای کرمان به شیوه بسیار زیبا و جذابی انجام شده که بی شک به الگوی کشوری تبدیل خواهد شد.

 


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان
بازدید : ۲۰۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید